Udany powrót CZ-5 do służby

0

Największa chińska rakieta nośna CZ-5 z sukcesem powróciła do służby. Otwiera to drogę do wielu ciekawych chińskich startów w najbliższych latach.

Chińska duża rakieta CZ-5 wystartowała po raz pierwszy trzeciego listopada 2016 roku. Pierwszy start był udany. W lipcu 2017 roku został przeprowadzony drugi start tej dużej chińskiej rakiety. Ten drugi lot zakończył się niepowodzeniem. Od tego czasu loty tej rakiety były wstrzymane.

W sierpniu 2019 informowaliśmy o postępach prac nad CZ-5 i przygotowaniem tej konstrukcji do wznowienia lotów. Prace m.in. skupiły się na przeprojektowaniu turbiny w silniku rakietowym YF-77, napędzającym pierwszy stopień CZ-5. Z dostępnych informacji wynika, że prace nad tą turbiną wymagały zastosowania innych technik obróbki oraz zastosowanie bardziej “egzotycznych” stopów zamiast stali. Wówczas się też pojawiła informacja, że po raz trzeci CZ-5 wystartuje pomiędzy listopadem 2019 a lutym 2020.

Do trzeciego startu CZ-5 doszło 27 grudnia 2019. Start nastąpił o godzinie 13:45 CET z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan. Na pokładzie tego egzemplarza CZ-5 znalazł się eksperymentalny satelita telekomunikacyjny Shijian-20. Lot przebiegł prawidłowo i satelita Shijian-20 został umieszczony na prawidłowej orbicie transferowej GTO.

Start CZ-5 – 27.12.2019 / Credits – New China TV

Ten udany start otwiera drogę do ciekawych chińskich misji w najbliższych latach. W planach jest m.in. chińska misja marsjańska (orbiter i lądownik), test następcy załogowego statku Shenzhou, misja sample-return z Księżyca (Chang’e 5) oraz wyniesienie modułów chińskiej stacji orbitalnej. W dalszej kolejności możliwe są nawet misje ku granicy Układu Słonecznego.

(PFA, X)

Comments are closed.