Dragon CRS-20 na ISS

0

W poniedziałek 9 marca kapsuła Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Misja CRS-20 kapsuły Dragon rozpoczęła się 7 marca 2020 o godzinie 05:50 CET. Start rakiety Falcon 9 nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i kapsuła została wprowadzona na odpowiednią orbitę wstępną, stąd będzie “ścigać” Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Dwa dni później Dragon dotarł do ISS. Przechwycenie przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS) nastąpiło 9 marca o godzinie 11:25 CET. Następnie kapsuła została sprowadzona do Stacji. Przyłączenie do modułu Harmony nastąpiło po godzinie 13:00 CET.

Dragon dostarczył 1977 kg ładunku i eksperymentów na ISS. Na uwagę zasługuje moduł Bartolomeo, dowieziony w “bagażniku” Dragona. Ten moduł zostanie zainstalowany na zewnątrz europejskiego modułu Columbus. Jest to platforma zewnętrzna, zdolna do przyjęcia do 12 różnego typu eksperymentów. Moduł Bartholomeo został zbudowany w Europie przez koncern Airbus.

Moduł Bartholomeo / Credits – Airbus Defence and Space

Dragon w misji CRS-20 pozostanie przyłączony do ISS przez około miesiąc. Jest to ostatnia misja orbitalna kapsuły Dragon w tej wersji. Kolejne misje logistyczne na ISS będą realizowane za pomocą kapsuły Dragon 2 w ramach nowego kontraktu z NASA.

Misja CRS-20 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.