Cztery dni australijskich pożarów

1

Nowe nagranie prezentuje rozwój pożarów w Australii na przestrzeni czterech dni z japońskiego satelity Himawari.

Sezon letni w Australii to wyższe ryzyko wystąpienia pożarów. Na przełomie 2019 i 2020 roku temperatury w tym regionie świata są wysokie, co sprzyja powstawaniu i dalszemu rozwoju pożarów. Od października 2019 Australijczycy walczą z pożarami w kilku regionach południowo-wschodniego wybrzeża tego państwa.

Pod koniec grudnia 2019 sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu. Około 30 grudnia warunki pogodowe – w szczególności wysoka temperatura – zaczęły bardzo sprzyjać dalszemu rozprzestrzenianiu się pożarów. Poniższe nagranie prezentuje rozwój pożarów w Australii pomiędzy 30 grudnia 2019 a 2 stycznia 2020. Obrazy pochodzą z japońskiego satelity Himawari, obserwującego Ziemię z orbity geostacjonarnej (GEO). Nagranie utworzył Sean Dorian – tworzący niesamowite nagrania z danych satelitarnych.

Cztery dni australijskich pożarów – 8 K / Credits – JAXA / JMA / Himawari, Seán Doran

Na początku stycznia 2020 wielkość spalonych obszarów przekroczyła 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pożary z pewnością będą trwać przez kolejne dni, stwarzając zagrożenie dla ludzi, zwierząt i infrastruktury. Dane satelitarne w takich sytuacjach pomagają w koordynacji działań ratunkowych – szczególnie w regionach, do których nie jest łatwo szybko dotrzeć.

(S-D)

Jeden komentarz

  1. Piękny film – a co do pożarów to chyba tylko widać na stokach Alp Australijskich, reszta to chmury