Wybór miejsca lądowania dla OSIRIS-REx

0

NASA wybrała miejsce lądowania i pobrania próbek dla sondy OSIRIS-REx na powierzchni planetoidy Bennu.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dotarła do planetoidy 101955 Bennu 3 grudnia 2018 roku. Przez kolejne miesiące sonda fotografowała tę planetoidę, dokonując różnych odkryć, w tym wody.

Podstawowym celem misji OSIRIS-REx jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię.

W sierpniu 2019 NASA poinformowała o wyborze czterech kandydatów na lądowisko OSIRIS-REx. Spośród tych czterech kandydatów NASA miała wybrać dwa lądowiska – jedno z nich będzie “podstawowe”, zaś drugie za “rezerwowe”. O wyborze NASA poinformowała o wyborze tych dwóch miejsc 12 grudnia 2019 na konferencji AGU Fall Meeting.

NASA wybrała lądowisko o nazwie “Nightingale” jako podstawowe miejsce do pobrania próbek. Jest to mały krater na powierzchni Bennu. Na zapasowe lądowisko wybrano “Osprey”. Te dwa miejsca to małe regiony, w których nie ma dużych głazów – jest zatem możliwe bezpieczne pobranie próbek.

Konferencja – ogłoszenie miejsca lądowania dla misji OSIRIS-REx / Credits – AGU

Powierzchnia “Nightingale” prawdopodobnie składa się z drobnych cząstek, które będą łatwe do pobrania przez sondę OSIRIS-REx. Ten krater znajduje się daleko od równika planetoidy Bennu, co oznacza, że wahania temperatury podczas “dnia” na tym obiekcie są dość ograniczone (w szczególności w porównaniu ze stanowiskami w okolicach równika). Wewnątrz tego krateru może znajdować się materia z grupami hydroksylowymi (-OH). Wnętrze tego krateru zdaje się być ciemne, co oznacza możliwość występowania związków węgla. Obok tego stanowiska znajduje się kilka większych głazów, które sonda OSIRIS-REx powinna unikać.

Jest możliwe, że pobranie próbek z “Nightingale” się nie powiedzie. OSIRIS-REx może “uszkodzić” to lądowisko podczas oddalania się, wskutek gazów odrzutowych z silniczków sondy. Jeśli tak się stanie, wówczas nastąpi próba pobrania próbki ze stanowiska “Osprey”. Naukowcy uważają, że na tym stanowisku jest nieco mniej drobnej materii, zdolnej do przechwycenia przez OSIRIS-REx. Niemniej jednak, naukowcy są przekonani, że nawet z powierzchni stanowiska “Osprey” sonda będzie w stanie pobrać wystarczającą ilość próbek powierzchni planetoidy Bennu.

Pobranie próbek z powierzchni planetoidy Bennu z pewnością będą dużym wyzwaniem. Oba stanowiska są bardzo małe – znacznie mniejsze niż to wydawało się planistom misji zanim sonda dotarła do planetoidy. Inżynierowie z NASA pracują obecnie na usprawnieniem systemu nawigacji sondy na podstawie pokładowych kamer. Aktualnie NASA przewiduje, że pierwsza próba pobrania próbek nastąpi w 25 sierpnia 2020. Wcześniej sonda wykona serię kolejnych obserwacji obu stanowisk oraz wykona próby lądowania.

(NASA, AGU)

Comments are closed.