Udany start Falcona 9 z JCSAT-18/Kacific-1

1

Siedemnastego grudnia 2019 rakieta Falcon 9 wyniosła satelitę telekomunikacyjnego JCSAT-18/Kacific-1. Po wykonanej pracy pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie morskiej.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 17 grudnia o godzinie 01:10 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazł się satelita telekomunikacyjny JCSAT-18/Kacific-1. Lot przebiegł prawidłowo i 35 minut po starcie satelita został uwolniony na orbicie transferowej GTO, skąd “o własnych siłach” dotrze do orbity geostacjonarnej (GEO).

Relacja ze startu Falcona 9 z JCSAT-18/Kacific-1 / Credits – SpaceX

Po wykonanej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 z powodzeniem wylądował na platformie morskiej. Lądowanie nastąpiło około 8 minut i 30 sekund po starcie.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po lądowaniu na platformie morskiej / Credits - SpaceX
Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po lądowaniu na platformie morskiej / Credits – SpaceX

Satelita JCSAT-18/Kacific-1 ma masę startową 6956 kg. Jest to przykład bardzo ciężkiego satelity telekomunikacyjnego wyposażonego w duży zestaw anten i transponderów. Na pokładzie tego satelity zamontowano 56 wiązek na paśmie Ka, z których każdy jest w stanie przesyłać do 1,25 Gbps. Jest to aktualnie “najszybszy” satelita telekomunikacyjny w transmisji danych na paśmie Ka. Co ciekawe, jeszcze przed startem prawie 3/4 wiązek tego satelity zostało zarezerwowanych przez różnych klientów z regionu wschodniej Azji.

Był to 11 start rakiety Falcon 9 w 2019 roku. Na ostatni dzień 2019 roku firma SpaceX zaplanowała kolejny start swoich satelitów Starlink.

(PFA, SpaceX)

Jeden komentarz