ISU SSP 2019 z mocnym polskim akcentem

0

W tegorocznych studiach ISU SSP uczestniczy dwoje studentów z Polski.

International Space University (ISU) został założony w 1987 roku przez Petera Diamandisa (związany m.in. z X-Prize czy Singularity University), Todda Hawleya oraz Boba Richardsa (obecnie Moon Express). Inicjatywa przekształciła się w elitarną uczelnię, która uczestników kształci we wszystkich obszarach sektora kosmicznego. Uniwersytet prowadzi roczne, magisterskie studia podyplomowe w Strasburgu oraz intensywne kursy Space Studies Programme (SSP), które co roku odbywają się w innym kraju.

Studia SSP dzielą się na cztery części:
    • wykłady, prowadzone m.in. przez astronautów, profesorów i specjalistów z sektora kosmicznego,
    • wybieralne warsztaty z różnych zagadnień branży kosmicznej,
    • zajęcia w jednym z kilku departamentów,
    • projekt zespołowy (jeden z kilku do wyboru).

Łącznie w ciągu dwóch miesięcy studenci uczestniczą w blisko 300 godzinach wykładów, zajęć i warsztatów, nie licząc prac “po godzinach”. Kurs ISU SSP jest znany z dużej intensywności i krótkich terminów składania prac cząstkowych.

Tegoroczny dwumiesięczny kurs SSP odbywa się w Strasburgu – w siedzibie tego Uniwersytetu. Wśród 127 z 37 państw uczestników Polskę reprezentuje dwoje studentów.

Studenci ISU SSP 2019 / Credits - International Space University
Studenci ISU SSP 2019 / Credits – International Space University

Aleksandra Kozawska jest projektantką, która współpracowała już z Europejskim Centrum Astronautów (EAC) m.in. przy materiałach do treningów dla astronautów oraz kursie online dla instruktorów pracujących z astronautami. Z kolei Dr Jacek Wróbel interesuje się m.in. wykorzystywaniem danych satelitarnych w ocenie zanieczyszczeń na Ziemi.  

Studenci SSP19, w wieku od 23 do 65 lat, pochodzą z wielu prestiżowych instytucji, w tym NASA, DLR, chińskich państwowych zakładów kosmicznych oraz czołowych firm z przemysłu.

Oprócz studentów, na ISU SSP 2019 udzielają się także wykładowcy z Polski. Z roku na rok ilość polskich wykładowców na kursie SSP rośnie, co jest dobrym prognostykiem dla naszej branży kosmicznej.  

Kurs ISU SSP 2019 zakończy się pod koniec sierpnia prezentacją wyników prac poszczególnych projektów zespołowych. Tradycją na ISU SSP jest większa dowolność w przekazie tych prezentacji – włączone są nie przykładowo elementy animacji, odgrywania poszczególnych ról a nawet śpiewu czy recytacji. Pomimo dość rozbudowanej formy prezentacji, zespoły projektowe są oceniane przede wszystkim pod kątem merytorycznym, a w szczególności wykonalności technicznej.

(ISU)

Comments are closed.