Udany start Sojuza-2.1b z Wostocznego

2

Piątego lipca rakieta Sojuz-2.1b wyniosła zestaw satelitów różnej wielkości. Był to pierwszy start w tym roku z kosmodromu Wostoczny.

Do startu rakiety Sojuz-2.1b doszło 5 lipca 2019 o godzinie 07:41 CEST. Start nastąpił z kosmodromu Wostoczny na Syberii. W tym starcie łącznie wyniesionych zostały 33 satelity, a ładunkiem głównym był satelita Meteor-M 2-2. Większość wyniesionych małych satelitów jest formatu CubeSat.

https://www.youtube.com/watch?v=jGevmqvX6WQ
Zapis startu Sojuza-2.1b z Wostocznego (03.07.2019) / Credits – Roskosmos

Głównym ładunkiem w tym starcie był satelita meteorologiczny Meteor-M 2-2. Ten satelita zastąpi satelitę Meteor-M 2-1, który został utracony podczas nieudanego startu z listopada 2017. Wówczas rakieta Sojuz-2.1b została wprowadzona na nieprawidłową trajektorię wskutek oczywistego błędu ludzkiego i satelity spłonęły w atmosferze.

Ten start Sojuza-2.1b był pierwszym lotem rakiety z Wostocznego w 2019 roku i jednocześnie dopiero piąty od czasu otwarcia tego kosmodromu. Z dostępnych informacji wynika, że w tym roku nie dojdzie już do kolejnego startu z Wostocznego – kosmodrom Bajkonur (w Kazachstanie, poza granicami Rosji) nadal spełnia główną rolę dla rosyjskich rakiet.

(PFA, NSF)

2 komentarze

  1. Czujnik zamontowali do góry nogami i II stopień zamiast do góry do zaczął lecieć z powrotem do Ruskich na kosmodrom 🙂