Rzeka Nil z orbity

0

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szczegółów na powierzchni naszej planety jest afrykańska rzeka Nil. Jak ona wygląda z orbity?

Nil to rzeka o dużym znaczeniu dla ludzkości. To właśnie wzdłuż Nilu powstała jedna z najważniejszych antycznych cywilizacji, której osiągnięcia do dziś są widoczne. Nawet w XXI wieku Nil pozostaje rzeką o dużym znaczeniu. Przykładowo – w Egipcie, czyli państwie o powierzchni ponad 1 miliona kilometrów kwadratowych, większość populacji mieszka na obszarze o powierzchni około 50 tysięcy kilometrów kwadratowych – właśnie wzdłuż Nilu.

Nil jest świetnie widoczny z kosmosu, ponieważ przecina pustynię i w dużej jego części dość rzadko występuje bezchmurna pogoda. Z tego powodu region Nilu jest częstym celem obserwacji satelitarnych oraz z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Poniższe nagrania prezentują przykłady danych satelitarnych (oraz z ISS) przedstawiających region Nilu. W ostatnich latach, dzięki rozwoju technologii, pojawia się coraz więcej nagrań o wyższej rozdzielczości (np. 4 K).

Rzeka Nil – rozdzielczość 4K / Credits – NASA / ESRSU / Seán Doran

Nocne przeloty nad Egiptem są także ciekawe. Ten region jest bardzo mocno rozświetlony, co kontrastuje z “ciemnością” otaczającej pustyni.

Rzeka Nil – przelot nocą (nagranie z października 2011 roku) / Credits – Image Science and Analysis Laboratory, NASA-Johnson Space Center

Warto spojrzeć w wyższej rozdzielczości na przykładowy region Nilu. Poniższe nagranie, przygotowane przez ESA na podstawie danych z satelity Sentinel-2A prezentuje okolice Kairu.

Rzeka Nil w pobliżu Kairu – nagranie ESA / Credits – European Space Agency, ESA
Piramidy w Gizie okiem satelity Sentinel-2A (zdjęcie z 3 lipca 2019) / Credits - Sentinel Hub, Komisja Europejska
Piramidy w Gizie okiem satelity Sentinel-2A (zdjęcie z 3 lipca 2019) / Credits – Sentinel Hub, Komisja Europejska

(ESA, NASA, SD)

Comments are closed.