Mars 2020: prace na żywo

0

Jet Propulsion Laboratory udostępnił stream wideo, w którym widać prace nad łazikiem Mars 2020.

Okienko startowe do misji łazika Mars 2020 otwiera się 17 lipca 2020 roku. Do tego czasu musi zakończyć się integracja łazika oraz wszelkie testy weryfikujące poprawność złożenia pojazdu i jego instrumentów pokładowych. Po tych pracach łazik zostanie “zapakowany” pod osłonę termiczną, dzięki której nastąpi wejście w atmosferę Czerwonej Planety. Oprócz tego zainstalowany zostanie oddzielnie konstruowany “descent stage” wraz ze Sky-Crane, którego zadaniem jest kontrola procesu lądowania. Na szczycie tego zestawu zostanie zainstalowany stopień międzyplanetarny, dostarczający zasilania, komunikacji oraz orientacji w trakcie podróży z Ziemi na Marsa.

Instrumenty misji Mars 2020 / Credits - NASA
Instrumenty misji Mars 2020 / Credits – NASA

Pracy jest dużo, gdyż w porównaniu z MSL Curiosity, łazik Mars 2020 zawiera szerszy zestaw instrumentów. Jednym z najciekawszych elementów nadchodzącej misji jest helikopter.

Szóstego czerwca Jet Propulsion Laboratory udostępnił stream wideo, w którym widać prace nad łazikiem Mars 2020. Ten stream prezentujemy poniżej.

Prace nad łazikiem Mars 2020 / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

W każdy poniedziałek (17:00 czasu polskiego) i czwartek (20 czasu polskiego) na tym streamie będą odbywać się czaty dotyczące tego łazika i nadchodzącej misji.

Jezero – cel misji Mars 2020

Dziewiętnastego listopada 2018 roku NASA oficjalnie poinformowała o wyborze krateru Jezero na miejsce przeprowadzenia misji Mars 2020. Już w 2015 roku był to “najpopularniejszy” kandydat na misję Mars 2020. Krater Jezero w przeszłości prawdopodobnie w dwóch oddzielnych okresach było jeziorem ciekłej wody. W regionie Jezero wykryto już minerały ilaste, które sugerują obecność środowiska wodnego. Niektóre prace naukowe sugerują, że grubość osadów w kraterze Jezero może wynieść nawet jeden kilometr. Naukowcy uważają także, że osady w kraterze Jezero mogą być w stanie zachować ślady dawnego życia bakteryjnego – o ile oczywiście takie powstało na Czerwonej Planecie.

Delta wyschniętej rzeki wewnątrz krateru Jezero - rejon lądowania misji Mars 2020 / Credits - NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University
Delta wyschniętej rzeki wewnątrz krateru Jezero – rejon lądowania misji Mars 2020 / Credits – NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University

Elipsa lądowania dla Mars 2020 będzie mieć 50% mniejszą powierzchnię niż w przypadku łazika Curiosity. Redukcja obszaru elipsy lądowania jest wynikiem dalszych prac rozwojowych nad systemem lądowania dużego pojazdu, jakim będzie łazik Mars 2020. Podobnie jak w przypadku łazika Curiosity i tym razem zostanie wykorzystany “sky-crane” (pod koniec lądowania), jednak precyzja kontroli każdego etapu lotu przez atmosferę będzie większa.

(Wstępna) elipsa lądowania dla misji Mars 2020 / Credits - Emily Lakdawalla, Planetary Society
(Wstępna) elipsa lądowania dla misji Mars 2020 / Credits – Emily Lakdawalla, Planetary Society

Misja łazika Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.