Martian rover build by students inside – projekt zespołu Raptors

0

Zespół studencki „Raptors” z Politechniki Łódzkiej uczestniczy w ciekawym projekcie dotyczącym… wysłania łazika na Marsa – za pomocą obrazu przekonwertowanego na dźwięk!

Znana sentencja głosi: przez trudy do gwiazd. Po niewielkich zmianach może zabrzmieć tak: przez wyzwania do wiedzy. Wariant ten oddaje lepiej z czym zmagać musi się grupa „Raptors” złożona ze studentów Politechniki Łódzkiej. Ta grupa składa się z trzech sekcji: mechanicznej, elektronicznej oraz programistycznej. Celem grupy Raptors jest uczestnictwo w zawodach specjalistycznych robotów mobilnych, na potrzeby których zbudowali łazik. Nie raz zajął on miejsce na podium, a jego ciągłe udoskonalanie oraz naprawy pochłonęły czas oraz energię wielu osób.

Łazik zespołu Raptors na URC 2019 / Credits – raptors

Zespół Raptors uczestniczy w jeszcze jednym ciekawym projekcie. Celem tego projektu jest wysłanie pojazdu nie na zawody lecz na Czerwoną Planetę. To „wysłanie” jest odpowiedzią zespołu na kampanię ESA związaną z misją ExoMars – kampania (z elementem konkursu) jest realizowana poprzez czeską stronę mars.vesmir.cz.

Ten konkurs polega na wybraniu jedenastu dźwięków, które zostaną zapisane w chipie ExoMars. Wybór dźwięków nastąpi poprzez głosowanie spośród nagrań wysłanych przez ludzi z całego świata. Jedno z tych dźwięków zostanie wykorzystane w celu nawiązania kontaktu ziemia-lądownik.

Agnieszka Pukacz z zespołu Raptors: wysłanie naszego pojazdu na Marsa jest możliwe „pośrednio”, czyli poprzez zamieszczenie w nagraniu obrazu łazika przekonwertowanego na dźwięk. Nasze nagranie jest, na razie, jedynym pochodzącym z Polski i nosi nazwę: Martian rover build by students inside. To nagranie będzie konkurowało z twórczością innych osób biorących udział w tej kampanii-konkursie – LINK.

Pierwszy etap konkursu polega na wybraniu przez sędziów w oparciu o głosy jedenastu nagrań. Zakończony zostanie 20 maja,poprzez uniemożliwienie dalszego przesyłania nagrań. Jego wyniki ogłoszone zostaną najpóźniej miesiąc później . W kolejnym etapie, również poprzez głosowanie, wyłoniony zostanie zwycięzca.

Więcej informacji na stronie ESA.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Pani Agnieszce Pukacz z zespołu Raptors za nadesłane materiały.

(Raptors)

Comments are closed.