REXUS 25 – eksperyment GAME

0

Wraz z Jeżem na pokładzie rakiety sondującej w locie REXUS 25 znalazł się mały szybowiec o nazwie GAME.

Program REXUS / BEXUS umożliwia studentom z całej Europy prowadzanie eksperymentów naukowych i technologicznych wykorzystujących rakiety badawcze i balonów. Każdego roku uruchamiane są dwie rakiety i dwa balony, każdy zawierający do 20 eksperymentów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespoły studenckie. Do konkursu stają zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej Europy, zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych.

Eksperymenty REXUS są wynoszone na niekierowanej rakiecie stabilizowanej wirowaniem, napędzanej ulepszonym silnikiem Orion. Dzięki spaleniu niemal 300 kg stałego paliwa jest w stanie zabrać do 40 kg eksperymentalnych modułów na wysokość około 90 km. Rakieta ma 5,6 m długości i średnicę 35,6 cm.

W ramach lotu REXUS 25 na pokładzie rakiety sondującej znalazł się eksperyment studentów z Politechniki Gdańskiej. Ten eksperyment nosi nazwę HEDGEHOG (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk). Celem tego eksperymentu jest zbadanie drgań oraz przepływ ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej. Prace nad Jeżem trwały od 2017 roku.

Lot REXUS 25 odbył się 11 marca 2019 roku. Rakieta sondująca wystartowała z poligonu ESRANGE w północnej Szwecji. Rakieta osiągnęła pułap ponad 80 km. Oprócz “Jeża” na pokładzie tej rakiety znalazło się kilka innych eksperymentów. Jednym z nich jest szybowiec o nazwie GAME (Glider for Atmospheric Measurements and Experiments). Twórcami GAME są studenci z uniwersytetu technicznego w Jena.

Poniższe nagranie prezentuje lot rakiety sondującej dla REXUS 25 i uwolnienie szybowca GAME.

Lot REXUS 25 i uwolnienie GAME / Credits – Johannes Gründig

W tej chwili trwa analiza dostępnych danych z lotu GAME. Zespół tego projektu jeszcze nie poinformował czy udało się odzyskać ten szybowiec oraz jaką trasę wykonał GAME po oddzieleniu od rakiety.

Strona zespołu GAME: http://rexus-game.de

(GAME)

Comments are closed.