Chandrayaan 2 – Indie wracają na Księżyc

0

W kwietniu 2019 roku, czyli dziesięć lat po zakończeniu misji Chandrayaan 1, jedynej dotąd indyjskiej sondy księżycowej, w stronę Srebrnego Globu ma zostać wysłana Chandrayaan 2.

Pod koniec stycznia 2019 roku indyjski premier Narendra Modi potwierdził, że wyniesienie nowej sondy księżycowej najprawdopodobniej nastąpi przed końcem kwietnia. Chandrayaan 2 zostanie wysłana w kosmos na pokładzie GSLV Mark 3, trójstopniowej indyjskiej rakiety nośnej, której podstawowym zadaniem jest umieszczanie satelitów na orbicie geostacjonarnej, a w przyszłości również obsługa misji załogowych. Sonda po starcie znajdzie się na mocno eliptycznej orbicie okołoziemskiej, którą następnie będzie samodzielnie podnosić, by później wejść na orbitę wokół naszego naturalnego satelity.

Profil misji Chandrayaan-2 / Credits - ISRO
Profil misji Chandrayaan-2 / Credits – ISRO

Początkowo cała misja miała być przeprowadzona we współpracy z rosyjską agencją Roskosmos, lecz po tym, jak w 2015 roku Rosja zasygnalizowała brak możliwości wykonania swojej części misji, czyli głównie konstrukcji łazika marsjańskiego, indyjska ISRO zadecydowała dokończyć projekt samodzielnie.

Sonda, po dotarciu do Księżyca, odłączy lądownik, który następnie wykona miękkie lądowanie w okolicach południowego bieguna Srebrnego Globu, sama zaś będzie go okrążać i mapować w wysokiej rozdzielczości. Lądownik Vikram, nazwany na cześć jednego z ojców indyjskiego programu kosmicznego – Vikrama Sarabhai, został wyposażony w precyzyjne przyrządy nawigacyjne, optyczne oraz sejsmometr. Będzie on przeprowadzał pomiary i wykonywał zdjęcia przez 15 dni, jednak jego najważniejszym zadaniem jest dostarczenie na powierzchnię Księżyca łazika Pragyan, co w sanskrycie oznacza „mądrość”. Ten sześciokołowy pojazd o masie niespełna 30 kg pozyskuje energię za pomocą paneli słonecznych. Do jego zadań należy analiza chemiczna próbek pobranych z powierzchni, pomiary natężenia strumieni cząstek alfa oraz tworzenie trójwymiarowej mapy terenu. Informacje zebrane przez przyrządy na powierzchni Księżyca będą przekazywane na Ziemię przez orbiter, który będzie odgrywał rolę przekaźnika sygnału.

Jak podkreślał indyjski premier, Narendra Modi, druga misja pod nazwą Chandrayaan jest dla Indii szansą na ponowne zaznaczenie swojej pozycji na polu eksploracji kosmosu. Głównym celem misji Chandrayaan 2 jest ponowne znalezienie wody w próbkach księżycowego gruntu (czego dokonał już Chandrayaan 1) oraz stworzenie mapy rozkładu występowania wody na Księżycu. Regularne misje na ziemskiego satelitę to tylko krok na hinduskiej drodze, by dołączyć do grona kosmicznych mocarstw. Kolejnym, ostatnim stadium tego procesu będzie ukończenie indyjskiego programu misji załogowych – wówczas dołączą one do tak wielkich graczy sektora kosmicznego, jak USA, Rosja, kraje zrzeszone w ESA, czy Chiny.

Comments are closed.