Udany drugi lot rakiety BIGOS 4

8

Rakieta BIGOS 4 w swoim drugim locie przekroczyła pułap 15 km.

Rakieta BIGOS 4 to konstrukcja rakietowa, służąca do rozwijania technik napędowych firmy SpaceForest. Ma masę startową 100 kg i długość 5,5 metra. Rakieta ma być zdolna do osiągnięcia maksymalnej prędkości 1,9 Mach i pułapu około 15 km (aktualny limit pułapu w Polsce). BIGOS 4 ma być zdolny do ponownego lotu w ciągu 72 godzin.

Pierwszy lot rakiety BIGOS 4 odbył się 2 listopada 2018 roku. Był to lot krótki lot, którego celem było sprawdzenie poprawnej pracy silnika rakietowego oraz odzyskanie całej rakiety.

Trzy tygodnie później rakieta BIGOS 4 wystartowała po raz drugi. Tym razem był to dłuższy i szybszy lot – rakieta osiągnęła maksymalny pułap ponad 15 km i przekroczyła prędkość 2 Mach. Lot odbył się z poligonu wojskowego w Drawsku Pomorskim. Z dostępnych informacji wynika, że rakieta po tym locie wylądowała zaledwie 4 km od miejsca startu.

Drugi lot rakiety BIGOS 4 – 25.11.2018 / Credits –SpaceForest

Firma SpaceForest sp. z o.o. ma siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i zatrudnia ponad 25 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz w ramach programów badawczo rozwojowych Unii Europejskiej. Ponadto, SpaceForest realizuje własne projekty badawczo-rozwojowe, m.in. w dziedzinie napędów rakietowych. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie.

(SF)

8 komentarzy

 1. Kiedy można oczekiwać jakiejś decyzji odnośnie podniesienia limitu z 15km na zdecydowanie wyższy. To jest wstyd, że w PL nie można wysyłać rakiet wyżej.

  • Odpowiednio zainteresowani ludzie i Polskie Towarzystwo Rakietowe poruszają ten temat w stosunku do czynników państwowych i PAK. Napisz i ty krótki list do PAK w tej sprawie.
   -pozdrawiam

 2. Świetny film z walcem Straussa w tle. Brawo! Gratuluję pomyślnego lotu rakiety BIGOS-4SpaceForest!

  • Krzysztof Kanawka on

   Dziękuję za komentarz. Mam pewien problem z daną sytuacją, gdyż limit 15 km istnieje w całej Polsce, poza Ustką. Z podlinkowanego wcześniejszego artykułu:
   Dzięki wsparciu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP, Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP, Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce wydzielono granice przestrzeni powietrznej nad poligonem w Ustce (EA 220 oraz AMBER01) z uwzględnieniem zniesienia ograniczenia pułapu maksymalnego, a co za tym idzie umożliwiono rakietom loty na pułapy do tej pory w Polsce niedostępne.
   Czyli w Drawsku nadal jest ten sam limit 15 km.
   A sam postaram się lepiej rozeznać w obecnej sytuacji, gdyż wcześniejsze wrażenie było takie, że nie będzie to takie proste. Tymczasem tutaj wydaje się, że jeden “pstryk” i już możliwe są loty bez ograniczenia pułapu maksymalnego.

   • Dziękuję za odpowiedź. W Drawsku prawdopodobnie został utrzymany maksymalny pułap 15 km – należałoby dopytać Space Forest czy nie został on lekko zwiększony (czyli w efekcie na jaki pułap mieli dopuszczenie). Niemniej jednak sformułowanie “aktualny limit pułapu w Polsce” jest błędne i powinno brzmieć “aktualny limit pułapu na poligonie w Drawsku”.

    Pozdrawiam!

    • Limity wysokości nad poligonami występują ze względu na wewnętrzne przepisy poligonów. Wynikają one ze względów bezpieczeństwa – na tyle można strzelać żeby z niego nie wylecieć. Przepisy ruchu lotniczego nie ograniczają lotów powyżej 15km, po prostu ich nie regulują więc domyślnie jest to dozwolone według prawa lotniczego, trzeba tylko spełnić wymogi w trakcie przelatywania przez strefy kontrolowane w przedziale od 0-15km. Teoretycznie można z prywatnej posesji lub za zgodą właściciela terenu wystartować z danego miejsca na dowolną wysokość, jednak w przypadku rakiety nie dysponując odpowiednio dużym terenem pod spodem stwarzamy realne ryzyko dla życia i zdrowia ludzi oraz ich mienia co jest karane jako przestępstwo według KK. Ryzyko możemy minimalizować korzystając ze spadochronów i precyzyjnego sterowania rakietą co powinno umożliwić bezpieczne loty na wyższe wysokości niż obecne przy dysponowaniu tym samym terenem zabezpieczonym.

     • Podziękowania – bardzo ciekawa odpowiedź.
      A z niej wynika ,że należy robić rakiety aktywnego lądowania, tak jak rakiety Falcon.