Planetoida Bennu z 136 km

0

Sonda OSIRIS-REx zbliża się do planetoidy 101955 Bennu. Najnowsze opublikowane zdjęcie pochodzi z odległości 136 km.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) została wystrzelona 8 września 2016 roku. W drodze do celu, planetoidy 101955 Bennu, 22 września 2017 sonda przeleciała w pobliżu Ziemi.

Podobnie jak w przypadku sondy Hayabusa 2, końcowe zbliżanie OSIRIS-REx do swojego celu przebiega w kilku etapach. 17 sierpnia rozpoczęła się faza zbliżania sondy planetoidy, i potrwa ona do 30 listopada 2018.

Dwa spojrzenia na planetoidę Bennu z odległości około 200 km/ Credits - NASA/Goddard/University of Arizona

Dwa spojrzenia na planetoidę Bennu z odległości około 200 km/ Credits – NASA/Goddard/University of Arizona

Na przełomie października i listopada NASA opublikowała pierwsze zdjęcia Bennu pozwalające na rozróżnienie poszczególnych szczegółów powierzchni tej planetoidy. Serie zdjęć wykonano z odległości 203 i 196 km. Trzy tygodnie później NASA opublikowała kolejny obraz Bennu – tym razem z odległości 136 km. Zdjęcie zostało wykonane 16 listopada. Opublikowane zostało przetworzone zdjęcie o zwiększonym kontraście dla uwydatnienia kontrastu pomiędzy poszczególnymi obszarami tej planetoidy.

Na zdjęciu można przede wszystkim zobaczyć powierzchnię planetoidy, na której znajduje się duża ilość mniejszych i większych głazów. Może to oznaczać, że pobranie próbek z powierzchni Bennu nie będzie prostym zadaniem. Co więcej, wyraźnie widać duże różnice w kolorystyce powierzchni planetoidy – zauważalne są obszary jaśniejsze. Wydaje się jednak, że te jasne obszary są stosunkowo małe i mogą być jedną ze stron głazów na powierzchni Bennu.

Na przełomie listopada i grudnia można się spodziewać kolejnych zdjęć planetoidy. Prawdopodobnie jednak dopiero później pojawi się szansa, by przyjrzeć się bliżej różnym detalom powierzchni tej planetoidy.

101955 Bennu

Planetoida 101955 Bennu została odkryta w 1999 roku. Szacuje się, że ma około 500 metrów średnicy i masę 86 milionów ton. Jej okres obrotu własnego wynosi około 4,3 godziny. Jest ona klasyfikowana jako planetoida typu B (podtyp typu C), czyli bogata w węgiel. Bennu obiega Słońce co 437 dni, zbliżając się do Ziemi co 6 lat.

Badania planetoidy Bennu powinny, oprócz zdobyczy naukowych, przynieść także praktyczną wiedzę z zakresu nawigowania i lądowania na małych obiektach. Podobnie rezultaty z misji Hayabusa 2 powinny poszerzyć naszą wiedzę na temat planetoid Układu Słonecznego – w szczególności tych bliskich Ziemi (NEO).

Misja OSIRIS-REx jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(At, PFA)

Comments are closed.