Gdzie wyląduje MASCOT?

0

Trwa analiza obrazów planetoidy 162173 Ryugu. Agencje DLR i CNES wybrały 10 miejsc, gdzie może wylądować instrument MASCOT.

Sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Po ponad trzech latach lotu znalazła się w pobliżu celu misji – 27 czerwca dotarła do planetoidy 162173 Ryugu. Od tego czasu Hayabusa 2 obserwuje z bliska planetoidę – na początku sierpnia tego roku sonda zbliżyła się na odległość zaledwie 851 metrów.

Na pokładzie Hayabusy 2 znajduje się lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Został on zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy.

Aktualnie trwa pierwsza faza szczegółowej analizy powierzchni Ryugu, także dla potrzeb lądownika. Agencje DLR i CNES wybrały 10 wstępnych miejsc, gdzie MASCOT może wylądować. W wyborze miejsca kierowano się m.in. względami naukowymi, jak również możliwościami technicznymi lądownika. Do końca sierpnia, w miarę napływu danych z Hayabusy 2 poszczególne miejsca zostaną poddane szczegółowej analizie. Docelowo prawdopodobnie zostaną wybrane 3 miejsca, a później nastąpi ostateczna selekcja.

MASCOT ma osiąść na powierzchni Ryugu w październiku tego roku. Całkowity czas misji lądownika jest przewidywany na 16 godzin.

Animacja – lądownik MASCOT i misja Hayabusa 2 / Credits – German Aerospace Center, DLR

Wątek o misji Hayabusa 2 na Polskim Forum Astronautycznym.

(MASCOT)

Comments are closed.