Rekordowa ilość zgłoszeń na IAC 2018

0

Na nachodzącym IAC 2018 w Bremie odbędą się prelekcje zgłoszone przez ponad 2500 autorów.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC, ang. International Astronautical Congress) to jedno z najważniejszych wydarzeń światowego sektora kosmicznego. Na zjeździe organizowanym przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF) co roku pojawia się po kilka tysięcy przedstawicieli branży zarówno związanych z przemysłem, jak i środowiskami badawczymi oraz administracyjnymi.

Co roku IAC odbywa się w innej części świata. W 2014 kongres odbywał się w Toronto, w 2015 w Jerozolimie, w 2016 w meksykańskiej Guadalajarze a 2017 w Adelajdzie. W 2018 roku, na początku października, IAC będzie odbywał się na terenie centrum kongresowego w Bremie, ważnego punktu na mapie przemysłu kosmicznego w Niemczech. To tutaj w zakładach OHB powstają górne stopnie rakiety Ariane 5, jak i budowany był europejski wkład do załogowego statku kosmicznego MPCV Orion. W Bremie znajduje się również oddział terenowy Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz wieża zrzutu ZARM pozwalająca na przeprowadzenie krótkiej symulacji mikrograwitacji.

W czerwcu IAF ogłosiła również kandydatów na organizację Kongresu w 2021 roku. Zgłoszenia napłynęły od Francuskiej Agencji Kosmicznej CNES oraz Włoskiego Towarzystwa Aeronautyki i Astronautyki AIDAA. Jako miejsca zaproponowano Paryż oraz Wenecję.

IAF przekazała również, że na Kongres w Bremie napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń. Łącznie zaakceptowano 2660 wystąpień , z czego 2120 odbędzie się w formie “tradycyjnej”, a 540 w formie interaktywnej. Najwięcej prezentacji pochodzi z USA, a następnie z Niemiec, Chin i Francji.

W tym roku na IAC znajdzie się rekordowa liczba prezentacji z Polski. Łącznie jest ich aż 30. We wcześniejszych latach na IAC rzadko było więcej niż 10 prezentacji z naszego kraju. Jest to z pewnością dowód na rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Lista prezentacji jest już dostępna na stronach organizatora w części Technical Programme. Jeszcze nie zostały ogłoszone wszystkie specjalne wystąpienia (tzw. highlight lectures). Nieoficjalnie mówi się, że na IAC 2018 wystąpi Jeff Bezos, i opowie o planach eksploracji kosmosu w wykonaniu spółki Blue Origin.

(IAF)

Comments are closed.