Firefly – centrum R&D na Ukrainie

0

Spółka będąca kontynuacją Firefly Space Systems otworzyła centrum badawczo-rozwojowe w Dnieprze. Na otwarciu spółki uczestniczył prezydent Ukrainy Petr Poroszenko.

Pierwotnie Firefly Space Systems pracowała nad małą rakietą orbitalną o nazwie Alpha. Spółka wpadła jednak w duże tarapaty finansowe, gdy z powodu Brexitu, w ostatniej chwili z finansowania (negocjowanej rundy A) wycofał się jeden z inwestorów.

Spółka została wykupiona przez słynnego ukraińskiego inwestora Maxa Poljakowa i przemianowana na Firefly Aerospace. Centrala firmy nadal mieści się w teksańskim Austrin.

Rakieta Firefly Alpha / Credit: Firefly Space Systems

Rakieta Firefly Alpha / Credit: Firefly Space Systems

Oddział w Dnieprze ma zajmować się eksperymentalnym rozwojem poszczególnych komponentów rakiety Alpha, która miałaby wynosić do 1000 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską. Rozważany jest również cięższy wariant – Beta – który mógłby wynosić do 4000 kg ładunku.

Analitycy szacują jednak, że na rynku małych rakiet znajduje się obecnie zbyt wielu graczy. Uważa się, że 80-90% rozwijanych obecnie spółek nie będzie w stanie utrzymać się na rynku. W trudnej sytuacji znajduje się również Ukraina, która od czasu upadku Związku Radzieckiego wciąż szuka swojego miejsca w nowej rzeczywistości astronautycznej. Od lat 90 Rosjanie sukcesywnie wytrasferowywali rozwijane na Ukrainie kluczowe technologie kosmiczne, zaś sytuacja znacznie pogorszyła się po zajęciu Krymu.

(SFI)

Comments are closed.