Udany start księżycowego Chang’e-4R

4

20 maja przed północą z Chin wystartowała rakieta nośna CZ-4C. Na pokładzie znajdowała się misja Chang’e 4R – satelita telekomunikacyjny, który pozwoli przeprowadzić misję lądownika i łazika Chang’e 4.

Pod koniec roku Chiny planują przeprowadzić misję lądownika i łazika Chang’e 4, która wylądują w kraterze Von Karmana na niewidocznej z Ziemi “ciemnej stronie Księżyca”. Misja będzie bazowała sprzęcie rozwiniętym dla Chang’e 3 z 2013 roku.

Ponieważ w nadchodzącym przypadku bezpośrednia komunikacja z lądownikiem i łazikiem będzie niemożliwa, koniecznym było wystrzelenie dedykowanego satelity telekomunikacyjnego. Chang’e 4R – nazywany również Queqiao (czyt. Ćueciao) wystartował na pokładzie rakiety nośnej CZ-4C z kosmodromu Xichang o godzinie 23:28 CEST.

Nazwa pochodzi z chińskiej legendy, w której stado srok raz na rok tworzy most wzdłuż Drogi Mlecznej, który pozwala spotkać się kochankom, Pasterzowi oraz Tkaczce.

Będzie to już drugie użycie satelity telekomunikacyjnego w badaniach księżycowych. W 2007 roku japońska sonda Kaguya prowadziła część pomiarów grawitacyjnych przy pomocy dodatkowego satelity przekaźnikowego.

Chang’e 4R zostanie umieszczony na punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Księżyc, z którego możliwa będzie bezpośrednia komunikacja zarówno z Ziemią, jak i sondą po drugiej stronie Księżyca. Punkt L2 znajduje się około 450 tysięcy km od Ziemi i około 60 tysięcy km od planowanego miejsca lądowania Chang’e 4. Do celu satelita powinien dotrzeć w ciągu ośmiu lub dziewięciu dni.

Orbita Chang’e 4R / CAST

Queqiao został zbudowany przez China Academy of Space Technology (CAST). Waży 425 kg i ma służyć jako przekaźnik przez następne 5 lat. Zasilany jest panelami słonecznymi i wyposażony jest w dużą antenę o szerokości 4,2 metra. Komunikacja z lądownikiem i łazikiem Chang’e 4 będzie odbywać się w pasmach X, zaś ze stacjami naziemnymi w pasmach S.

Schemat komunikacji misji Chang’e 4R / CAST

Na pokładzie satelity znajdują się dwa eksperymenty naukowe: NCLE (Netherlands-China Low-Frequency Explorer, prowadzący nasłuch radioastronomiczny w częstotliwościach od 80kHz do 80MHz oraz laserowy miernik odległości.

Wraz Queqiao wyniesione zostały również satelity Longjiang 1 i 2, które zostaną umieszczone na orbicie o parametrach 300 x 3000 km wokół Księżyca i będą służyły do pomiarów radiowych oraz interferometrycznych.

W przyszłym roku zaplanowane jest wyniesienie kolejnej chińskiej misji księżycowej. Chang’e 5 będzie miała na celu sprowadzenie próbek księżycowych na Ziemię.

(Planetary.org)

4 komentarze

  1. W tekscie jest napisane, ze satelita bedzie umieszczony w punkcie L2 podczas gdy bedzie go okrazal zeby “widziec” Ziemie

    • Krzysztof Kanawka on

      To często stosowany “skrót myślowy”, oczywiście chodzi o okrążanie tego punktu.

  2. Proszę poprawić jednoskę częstotliwości – jest: “od 80kHz do 80mHz” a powinno być “od 80kHz do 80MHz”