Problem z osłoną termiczną łazika MSL

0

Podczas testów doszło do pęknięcia osłony termicznej misji Mars 2020, która za dwa lata ma udać się na Czerwoną Planetę.

Nieudany test został przeprowadzony w zakładach Lockheed Martin w Denver. Usterka pojawiła się w osłonie termicznej, w której opakowany łazik miał przetrwać ostatni etap podróży na Marsa. Misją bazującego na łaziku Curiosity MSL będzie wykonanie szeregu badań egzobiologicznych. Łazik ma pobrać również szereg próbek, które następnie zostaną zebrane przez kolejne (jeszcze niezdefiniowane) misje i przywiezione na Ziemię.

Instrumenty misji Mars 2020 / Credits - NASA

Instrumenty misji Mars 2020 / Credits – NASA

NASA w komunikacie z 26 kwietnia poinformowała, że wykrycie usterki na tym etapie nie spowoduje opóźnienia misji. Osłona termiczna pękła podczas testów przeciążeniowych o 20% wyższych, niż tych podczas wejścia w atmosferę marsjańską. Na potrzeby misji zostanie obecnie wykonana nowa osłona.

Pęknięta osłona została wykonana w 2008 roku jako zapasowy egzemplarz dla misji MSL Curiosity, która w 2011 roku wyruszyła na Marsa. Sam łazik Mars 2020 zbudowany jest w oparciu o zmodernizowaną architekturę tej misji. Obecnie nie wiadomo, ile będzie kosztować wykonanie nowego egzemplarza osłony termicznej. Krytycy uważają, że spowoduje to opóźnienie misji, z drugiej strony należy podkreślić, że usterka została zidentyfikowana na dwa lata przed startem, przez co pozostaje jeszcze dużo czasu aby zmierzyć się z tym problemem.
(SN)

Comments are closed.