Udany start Ariane 5 (05.04.2018)

0

Piątego kwietnia nastąpił udany start europejskiej rakiety Ariane 5. Na pokładzie tej rakiety znalazły się dwa satelity telekomunikacyjne: DSN 1/Superbird 8 oraz Hylas 4.

Do startu rakiety Ariane 5 doszło 5 kwietnia o godzinie 23:34 CEST. Rakieta wystartowała z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegł prawidłowo i dwa satelity znalazły się na odpowiednich orbitach transferowych (GTO), skąd “o własnych siłach” dotrą do wyznaczonych punktów na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Zapis startu rakiety Ariane 5 z 5 kwietnia 2018 / Credits –arianespace

Na pokładzie Ariane 5 znalazły się dwa satelity telekomunikacyjne. Pierwszy z nich ma “łączoną” nazwę DSN 1/Superbird 8 (od dwóch operatorów), natomiast drugi otrzymał oznaczenie Hylas 4. Łączna masa obu satelitów (oraz adaptera Sylda) w tej misji wyniosła ponad 10,2 tony.

DSN 1/Superbird 8 został zbudowany dla japońskich odbiorców komercyjnych i rządowych. Satelita ma zastąpić Superbird-B2, który operuje na GEO od 2000 roku. Satelita został zbudowany przez firmę Mitsubishi Electric Corporation na bazie platformy DS2000. Masa startowa DSN 1/Superbird 8 wynosi 5348 kg.

Drugim “pasażerem” w tym locie był satelita Hylas 4. Jest to satelita telekomunikacyjny zbudowany dla firmy Avanti Communications. Ten satelita ma dostarczać usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu, dla odbiorców w Europie i Afryce. Ponadto, Hylas 4 został wyposażony w sterowalne anteny, które pozwolą na ułożenie wiązki telekomunikacyjnych poza tym rejonem świata w przypadku indywidualnej potrzeby klienta/ów Avanti.

Dla Ariane 5 był to pierwszy lot od czasu “częściowo nieudanego” startu z 25 stycznia 2018. Jak szybko ustalono – rakieta w tamtym locie funkcjonowała prawidłowo, ale wskutek błędu ludzkiego została wysłana po nieprawidłowym azymucie. Kolejny start rakiety Ariane 5 jest obecnie planowany na koniec maja.

(PFA, A-S)

Comments are closed.