Suborbitalny test chińskiego startupu

0

Czwartego kwietnia chiński startup i-Space przetestował w locie suborbitalnym rakietę o nazwie “Hyperbola-1S”.

Z dostępnych informacji wynika, że rakieta o nazwie Hyperbola-1S wystartowała 4 kwietnia około godziny 20:00 CEST. Start odbył się w okolicach wyspy Hainan. Rakieta miała osiągnąć pułap 108 km i prędkość 1200 m/s. Lot przeprowadził mało znany chiński startup o nazwie i-Space.

Rakieta Hyperbola-1S wydaje się być częścią testów prowadzących do nowej orbitalnej konstrukcji. Docelowa nośność rakiety orbitalnej ma wynosić około 2 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwszy lot orbitalny ma nastąpić w połowie 2019 roku.

W ostatnich latach obserwujemy wzmożoną aktywność chińskich podmiotów gospodarczych na rynku kosmicznym. Większość z tych działań ma charakter czysto komercyjny i jest nastawionych na klientów zagranicznych. Jak na razie jednak oferta komercyjna Chin, szczególnie w segmencie małych satelitów jest dość uboga. Znacznie lepiej Chiny są postrzegane w segmencie dużych satelitów telekomunikacyjnych, operujących z orbity geostacjonarnej oraz związanych z nimi usług telekomunikacyjnych.

(NSF, GP)

Comments are closed.