Lądownik Sojuza MS-06 wrócił na Ziemię

0

28 lutego lądownik kapsuły Sojuz MS-06 wylądował na kazachskim stepie. Na pokładzie znajdowało się dwóch Amerykanów i Rosjanin powracający z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Aleksandr Miskurkin, Joseph Acaba oraz Mark Vande Hei wrócili na Ziemię po trwającej 168 dni misji w ramach Ekspedycji 53/54 na pokładzie ISS. Dla Misurkina był to już drugi lot, dla Acaby trzeci a dla Vande Hei pierwszy.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obecnie znajdują się Anton Szkaplerow, Scott Tingle oraz Norishige Kanai oraz statek powrotny Sojuz MS-07. W drugiej połowie marca dołączą do nich Oleg Artiemjew, Andrew Feustel oraz Richard Arnold, którzy wystartują na pokładzie Sojuza MS-08.

Podczas ostatnich pięciu miesięcy ISS odwiedziło szereg misji logistycznych. W grudniu do Stacji przyłączony został Dragon w ramach lotu CRS-13. Miejscami wymieniły się również rosyjskie Progress MS-06 i Progress MS-08.

Astronauci wykonali trzy spacery kosmiczne. Amerykańskie wyjścia w otwartą przestrzeń koncentrowały się na pracach naprawczych Latching End Effector (LEE-A oraz LEE-B), dwóch końcówek ramienia stacji kosmicznej wykazujących szereg usterek po przekroczeniu terminu ważności. Rosyjski spacer kosmiczny skupił się zaś na wymianie anteny Lira systemu komunikacyjnego na module Zwiezda.

(LK, SFN)

Comments are closed.