Komercyjny kosmos – grudzień 2017

0

Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wydarzeń związanych z komercyjnym sektorem kosmicznym w grudniu 2017.

1. Rusza druga runda Space3ac

Space3ac Intermodal Transportation / Credits - Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Space3ac Intermodal Transportation / Credits – Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Po selekcji zespołów w ramach akceleratora Space3ac Intermodal Transportation przyszedł czas na początek drugiej rundy akceleratora. W grudniu 2017 wykonano łącznie dwa zjazdy: pierwszy z nich był techniczny a drugi biznesowy. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 19 nowych spółek technologicznych. W styczniu nastąpi ocena postępów w pracy w poszczególnych zespołach i końcowa selekcja spółek, które będą uczestniczyć do końca akceleracji. Ta runda Space3ac Intermodal Transportation będzie trwać do końca lutego a wydarzenie “Demo Day” został zaplanowane na koniec marca.

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation jest inicjatywą realizowaną w ramach organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu Scale UP opartego o rządowy programu Start In Poland, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

2. New Shepard z ładunkiem komercyjnym

W pierwszym locie trzeciego egzemplarza rakiety New Shepard i nowej kapsuły Crew Capsule 2.0 na pokładzie znalazł się ładunek od 12 klientów. Połowa klientów tego lotu pochodziła od instytutów badawczo-rozwojowych i uczelni, a druga połowa od firm. Eksperymenty były typu medycznego, edukacyjnego oraz walidacji technologii.i

Ten lot rakiety New Shepard pokazuje, że jest zainteresowanie lotami suborbitalnymi i badaniami w trakcie takich krótkich misji poza umowną granicę kosmosu. Jest prawdopodobne, że oferta firmy Blue Origin zostanie wzbogacona o możliwość przeprowadzenia badań wraz z udziałem naukowca w trakcie lotu.

Widok z wnętrza kapsuły Crew Capsule 2.0 – lot z 12 grudnia 2017 / Credits – Blue Origin

3. Kosmicznie dla sektora morskiego

Dyrektor generalny ESA (Jan Wörner) podpisał w grudniu list intencyjny z firmą Rolls-Royce. Oba podmioty zbadają jak technologie i techniki kosmiczne mogą zostać użyte do zbudowania autonomicznych oraz zdalnie sterowanych statków. Zgodnie z planem dla potrzeb autonomicznych statków przebadane zostanie zastosowanie różnych zasobów satelitarnych, takich jak pozycjonowanie satelitarne, lepsze zrozumienie otoczenia przez wykorzystanie danych obserwacji Ziemi, usługi telekomunikacyjne dla polepszonej łączności pokładowej.

Przyszły sprzęt nawigacyjny i telekomunikacyjny Rolls-Royce’a zostanie przebadany w technologicznym centrum ESA w Holandii, gdzie będzie można wykorzystać możliwości zlokalizowanego tam sprzętu do testów kosmicznych.

4. Rekordowa inwestycja Rundy A dla ispace

Japońska firma ispace otrzymała 90 milionów dolarów inwestycji w rundzie A. Tak duża wartość inwestycji dla firmy kosmicznej na dość wstępnym etapie rozwoju jest rzadkością w tej branży. Inwestycja ma pomóc w zrealizowaniu dwóch bezzałogowych demonstracyjnych misji eksploracyjnych na Księżyc. Termin realizacji tych misji to koniec 2020 roku. Następnie, powinny być realizowane serie misji bezzałogowych na Srebrny Glob.

Jest to jedna z większych inwestycji w tej rundzie w sektorze kosmicznym. Najwyższą wartość jak na razie osiągnęła firma OneWeb, której udało się pozyskać aż 500 milionów dolarów, także w rundzie A inwestycji w 2015 roku.

5. Od czego zacząć produkcję na orbicie?

Od wielu lat proponuje się wykorzystanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do pierwszych prób produkcji na orbicie. Jak na razie przetestowano m.in. druk 3D oraz wzrost kryształów dla celów medycznych – były to jednak bardziej demonstracje technologii (i podniesienie ich poziomu TRL) niż próby produkcji.

Produkcja włókien ZBLAN w normalnej grawitacji i w mikrograwitacji - badania z 2004 roku / Credits -Tucker et al.

Produkcja włókien ZBLAN w normalnej grawitacji i w mikrograwitacji – badania z 2004 roku / Credits -Tucker et al.

Możliwe, że to się już niebawem zmieni. W 2018 roku na ISS zostaną przeprowadzone ciekawe eksperymenty, których celem będzie próba produkcji w warunkach mikrograwitacji. Te eksperymenty są wynikiem prac badawczo-rozwojowych dwóch firm z USA. Nazwy tych firm to Made in Space oraz FOMS Inc. Obie firmy mają na celu przetestować produkcję światłowodów typu ZBLAN (nazwa pochodzi od pierwszych liter symboli pierwiastków tego materiału: ZrF4-BaF2-LaF3-AlF3-NaF). Według proponentów produkcja włókien ZBLAN w warunkach mikrograwitacji powinna zredukować ilość i wielkość defektów w ich strukturze.

Co ciekawe – obie firmy w przeszłości toczyły pewne spory, w których musiała interweniować NASA. Decyzją tej agencji obie firmy będą mogły przeprowadzić swoje eksperymenty na pokładzie ISS. Czy to początek konkurencji w branży “kosmicznych światłowodów”?

6. Kosmiczne startupy nadal w kręgu zainteresowania inwestorów

Poza opisaną w tym artykule inwestycją w firmę ispace, w 2017 roku nie pojawiło się zbyt wiele “głośnych” inwestycji w nowe spółki w branży kosmicznej. Mimo tego coraz więcej różnych funduszy inwestycyjnych deklaruje zainteresowanie tą branżą i chce poszukiwać interesujących spółek.

Czy w kolejnych latach to zainteresowanie się utrzyma? Jest to dobre pytanie. Pojawiają się komentarze, że w określonych przypadkach (np. branża rakietowa) w sektorze kosmicznym mogły się już wytworzyć “bańki”, które niebawem “pękną”. Efektem rozbicia tych baniek może być szybki spadek wartości spółek, próby wycofania inwestycji oraz brak zamówień ze strony potencjalnych klientów.

Z drugiej strony – pomimo obecności potencjalnych baniek, z pewnością branża kosmiczna będzie rozwijać się wszędzie tam, gdzie dopiero stawia pierwsze kroki. Jednym z takich miejsc jest Polska, w której przemysł kosmiczny jest wciąż na dość początkowym etapie rozwoju.

7. Grudzień 2017 w polskim sektorze kosmicznym

Porównanie rakiet firmy SpaceForest z rakietą SIR / Credits - SpaceForest

Porównanie rakiet firmy SpaceForest z rakietą SIR / Credits – SpaceForest

Ostatni miesiąc 2017 roku okazał się być interesujący w polskim zakątku sektora kosmicznego. Przede wszystkim ogłoszono konsultacje społeczne do Krajowego Programu Kosmicznego (KPK), które potrwają do 19 stycznia. Ponadto, przeprowadzono finał polskiej edycji konkursu ESNC. Z kolei Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) opublikowała katalog infrastruktury badawczej, która jest dostępna dla projektów branży kosmicznej. Bardzo ciekawą informacją jest także pozyskanie finansowania przez gdyńską firmę SpaceForest na budowę małej rakiety o nazwie SIR.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.