Spacer kosmiczny EVA-44

2

Piątego października 2017 dwóch amerykańskich astronautów wyszło na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej aby naprawić usterkę na chwytaku ramienia robotycznego.

Spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-44 został przeprowadzony przez Randolpha Bresnicka oraz Marka Vande Hei. Astronauci pracowali na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez 6 godzin i 55 minut.

Chwytaki LEE

Chwytak Latching End Effector / NASA

Spacer rozpoczął się 5 października o godzinie 14:05 CEST. Głównym zadaniem była wymiana elementu LEE-A (Latching End Effector) znajdującej się na ramieniu SSRMS umożliwiającym wykonywanie szeregu prac na zewnątrz stacji (takich jak przenoszenie nowych eksperymentów i modułów czy szybki transport astronautów w trudno dostępne miejsca ISS). Ramię SSRMS posiada z dwóch stron chwytaki LEE, które pozwalają mu podpinanie się do rozmieszczonych wzdłuż stacji interfejsach. W praktyce ramię “jak gąsienica” może poruszać się wzdłuż modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Coraz gorsze działanie obu końcówek LEE zostało już zauważone parę miesięcy temu. Degradacja sprzętu (coraz większa wymagana siła do przechwycenia czy problemy z dostarczaniem zasilania do podłączonego sprzętu) wynika między innymi z powodu wieku. Komponenty LEE były certyfikowane na 15 lat używania, zaś ramię zostało zainstalowane na zewnątrz Stacji w 2001 roku.

Przebieg spaceru

Większa awaria sprzętu uniemożliwiłaby przyłączenie do ISS chociażby pojazdu Cygnus, który po przechwyceniu pobiera zasilanie od systemów stacji. Komponent LEE-A został wymieniony przez astronautów na zamiennik, który w kolejnych miesiącach zostanie przywieziony na Ziemię do inżynieryjnej inspekcji. Chwilowo Bresnick i Vande Hei zabezpieczyli element do przechowania na zewnątrz stacji

https://www.youtube.com/watch?v=kC43WY5Zrq8
Nagranie z całości spaceru kosmicznego / NASA-TV

Spacer (pierwszy dla Vande Hei oraz trzeci dla Bresnicka) przebiegł planowo i bez problemów technicznych. Tym samym astronauci wykonali dodatkowe prace zdejmując izolacje MLI z zewnętrznej platformy załadunkowej w przygotowaniu do kolejnych spacerów kosmicznych, które mają odbyć się 10 i 18 października.

(NSF)

2 komentarze