Udany start Atlasa 5 z NROL-42

0

Dwudziestego czwartego września rakieta Atlas 5 wyniosła satelitę zwiadowczego NROL-42.

Do startu doszło 24 września o godzinie 07:49 CEST z bazy Vandenberg w Kalifornii. W tym starcie wykorzystano rakietę Atlas 5 w konfiguracji 541, czyli z czterema pomocniczymi rakietami na paliwo stałe. Lot przebiegł prawidłowo i satelita NROL-42 znalazł się na prawidłowej orbicie. NROL-42 został prawdopodobnie umieszczony na eliptycznej orbicie o przybliżonych parametrach 2000 na 37500 km i nachyleniu około 63 stopni.

Start został przeprowadzony dzięki United Launch Alliance (ULA). Start przeprowadzono dla amerykańskiego biura zwiadowczego National Reconnaissance Office (NRO).

Zapis startu rakiety Atlas 5 z satelitą NROL-42 / Credits – ULA

O satelicie NROL-42 niewiele wiadomo. Przypuszcza się, że jest to kolejny satelita zwiadu elektronicznego, wyposażony w bardzo dużą antenę.  Prawdopodobnie NROL-42 należy do nowej (trzeciej) generacji satelitów o nieoficjalnej nazwie “Trumpet Follow On”. Ten konkretny satelita ma także oznaczenie Trumpet Follow On 2-2. Poprzedni satelita tej generacji, NROL-35, został wyniesiony na orbitę 13 grudnia 2014 roku.

Konfiguracja rakiety Altas 5 (pięciometrowa osłona aerodynamiczna, 4 rakiety pomocnicze) wykorzystanej do tego lotu sugeruje, że NROL-42 jest dużym i masywnym satelitą. Niektóre źródła sugerują, że średnica rozwijanej anteny tego satelity może wynosić nawet 100 metrów.

(PFA, LK)

Comments are closed.