Misja stratosferyczna z okolic Bydgoszczy (13.05.2017)

10

Trzynastego maja z okolic Bydgoszczy wystartowała amatorska misja stratosferyczna. Balon osiągnął pułap 36058 metrów.

Start tego balonu nastąpił o 8 rano. Balon został wyposażony m.in. dwie kamerki, odbiornik lokalizujący (GNSS) i spadochron. Balon w trakcie wznoszenia przeciętną prędkością około 5 m/s osiągnął maksymalny pułap 36058 metrów. Po rozerwaniu balonu, kapsuła wylądowała na spadochronie w odległości około 56 km od miejsca startu.

Poniższe nagranie prezentuje tę misję oraz podstawowe parametry lotu.

Lot do stratosfery – 13.05.2017 / Credits – Robert Grochalski

Lot przebiegał w okresie ładnej pogody nad Polską, dzięki czemu można zobaczyć wiele szczegółów terenu północnej części naszego kraju. Kapsuła wylądowała niedaleko miejscowości Gorzuchowo. Lądowanie nastąpiło dość niedaleko autostrady A1 i kilku elektrowni wiatrowych.

(Robert Grochalski)

10 komentarzy

 1. Ściągnijcie ten filmik i artyku dla dobra autora. Puszczanie balonu strato przeciającje korytarze powietrzne to raczej przestępstwo , balon przechodzi przez smuge samolotu który przeleciał 2-3 min wceśniej!
  Mdła historia, puszczę balon z swojej chałupy z ujęciami sowjej osoby i swojej lubej nie zastanawiajac sie co sie dieje nad głową. Ciekawe co pierwsze ,zejdzie filmik czy ktoś pierwszy przekarze go do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

  Pasja i hobby to raz , rozsadek dwa.

  • Bartoszu, rozumiem Twoje “święte” oburzenie ale wynika ono z tego, że nie dysponujesz pełnymi informacjami. Dziękuję, że kierujesz się moim “dobrem”. Jeśli rzeczywiście jesteś zainteresowany legalnością mojego przedsięwzięcia to jako “zaniepokojony” obywatel powinieneś próbować uzyskać tę informację np. od autora lub zgłaszając sprawę do odpowiedniego urzędu. Pisząc tak siejesz ferment i wprowadzasz w błąd kierując się swoim przeczuciem. Niestety takich komentarzy miałem bez liku pod filmem. By Ciebie uspokoić pragnę poinformować, że cały lot był zgłaszany do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i uzyskałem zezwolenie na start o godzinie 6:00 UTC. Przed samym startem musiałem to także zgłosić do odpowiednich służb kierujących lotami (ATM). Piloci z pewnością otrzymali NOTAM i wiedzieli o locie balonu w tym regionie.

 2. Jak to się ma do samolotów? Trzeba mieć jakieś pozwolenie na start takiego balonu? Muszą być zapewnione jakieś warunki? No bo co jeśli taki balon wleci w silnik samolotu?

 3. Świetny film. Nie mogłem się doczekać aż doleci na 10 km, kiedy będzie mijać smugi kondensacyjne po przelocie samolotów. Jedną minął naprawdę blisko. Jedyna rzecz, która irytuje, to ciągła rotacja. Istnieją jakieś metody stabilizacji?

  • jakie smugi? masz na myśli pewnie chemtrailsy 🙂
   jaki jest całkowity koszt takiego balonu? wliczając spadochron, oprogramowanie, kamery itd? super sprawa