Intelsat 33E – krótsza misja

0

Wystrzelony zaledwie rok temu satelita telekomunikacyjny Intelsat 33E doświadczył dwóch awarii, które skróciły jego misję. 

Satelita telekomunikacyjny Intelsat 33E został wystrzelony 25 sierpnia 2016 za pomocą rakiety Ariane 5. Intelsat 33E miał masę startową 6600 kg. Ten satelita, zamówiony w 2013 roku, został zbudowany przez firmę Boeing na bazie platformy 702MP i został wyposażony w zestaw transponderów na pasmach C i Ku. Satelita został umieszczony na orbicie geostacjonarnej w punkcie 60 stopni szerokości wschodniej. Intelsat 33E zastąpił Intelsata 904 (wystrzelonego w 2002 roku, jeszcze za pomocą rakiety Ariane 4). Planowany (przed startem) czas działania tego satelity wynosił minimum 15 lat.

Zaledwie rok po wystrzeleniu Intelsat 33E wiadomo już, że satelita będzie funkcjonować krócej. Ma to związek z dwoma awariami. Pierwsza z nich wystąpiła tuż po starcie i miała związek z systemem napędowym i zbiornikami paliwa. Wskutek tej awarii satelita musiał zużyć więcej paliwa, by dotrzeć do wyznaczonego punktu na orbicie GEO. Do tej orbity satelita dotarł dopiero w styczniu 2017.

Druga awaria wystąpiła w lutym. Ma ona związek ze znacznie wyższym zużyciem paliwa w utrzymywaniu odpowiedniej orbity na GEO. Aktualnie firma Intelsat przewiduje, że satelita będzie funkcjonować nie dłużej niż 11 lat. Kilka tygodni temu firma Intelsat nawet zakładała, że niebawem w ogóle Intelsat 33E zostanie utracony, jednak dzięki współpracy z firmą Boeing i wprowadzeniu kilku procedur udało się zapewnić pełną kontrolę nad satelitą. Niemniej jednak Intelsat wystąpił o wypłacenie częściowego odszkodowania od jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Wartość odszkodowania to nieco mniej od 80 milionów dolarów.

Skrócona misja Intelsata 33E ma bezpośredni wpływ na rynek satelitarnych usług telekomunikacyjnych. Jest to  duży i szybko rozwijający się rynek, w którym jest duża konkurencja oraz szybki rozwój technologii. Intelsat musi wcześniej zamówić nowego satelitę, który zastąpi Intelsata 33E. Z kolei konkurencja prawdopodobnie będzie przygotowywać plany zaoferowania podobnych lub lepszych usług w regionie, w którym ten satelita dostarcza swoje usługi.

(SIR)

Comments are closed.