Udany start Sojuza z Kourou (18.05.2017)

0

18 maja z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Sojuz STA z górnym stopniem Fregat. Wyniesiony został satelita telekomunikacyjny dla Luksemburga.

Start rozpoczął się o godzinie 13:54 czasu polskiego. Start rakiety przebiegł bez komplikacji. Po niemal pięciu godzinach od startu i podwójnym odpaleniu górnego stopnia Fregat satelita znalazł się orbicie docelowej ku geostacjonarnej (GTO).

Wyniesiony ładunek to SES-15, satelita telekomunikacyjny dla operatora SES z Luksemburga. Zbudowany przez Boeinga satelita ma pracować przez kolejne 15 lat. Usługi telekomunikacyjne będzie świadczył przede wszystkim dla krajów w Północnej i Łacińskiej Ameryce oraz na Karaibach. Umieszczony zostanie nad 129 stopniem długości zachodniej. To już 44 satelita należący do przedsiębiorstwa SES. Start przeprowadziła spółka Arianespace.

https://www.youtube.com/watch?v=I8ykwb0X0m0
Nagranie ze startu Sojuza-STA z satelitą SES-15.

Był to już drugi start rakiety z Kourou po trwającym niemal miesięcznym strajku. Mieszkańcy Gujany Francuskiej próbowali tak zwrócić uwagę Francji kontynentalnej na wyjątkowo złe warunki życia oraz niskie płace w tej byłej kolonii. Sytuację udało się rozładować, jednak wiele z problemów w tym terytorium zamorskim Francji wymaga dłuższych prac z lokalną administracją oraz inwestycji.

(PFA, SFN, NSF)

 

 

Comments are closed.