Udany start Delta-4M z WGS-9

0

19 marca rakieta Delta-4M wyniosła międzynarodowego wojskowego satelitę telekomunikacyjnego WGS-9.

Do startu rakiety Delta-4M doszło 19 marca o godzinie 01:18 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-37B na Florydzie, a w locie wykorzystano rakietę Delta-4 w konfiguracji M+(5,4). Na pokładzie rakiety znalazł się amerykański satelita wojskowy Wideband Global SATCOM (WGS-9). Start przeprowadziła spółka United Launch Alliance (ULA).

Lot rakiety przebiegł prawidłowo i WGS-9 został umieszczony na prawidłowej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO), skąd „o własnych siłach” dotrze już do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Wstępna orbita GTO miała parametry ok. 435 x 44380 km i nachylenie 27 stopni.

Start Delta-4M+ z WGS-9 (start w 54 minucie nagrania) / Credits – United Launch Alliance

Z dostępnych informacji wynika, że WGS-9 to zaawansowany satelita telekomunikacyjny dla celów wojskowych. WGS-9 został zbudowany na bazie platformy BSS-702 firmy Boeing. Czas działania satelity na GEO ma wynieść minimum 14 lat. WGS-9 został wyposażony w transpondery na pasmach X i KA, a jego masa to prawie 6000 kg. Sam satelita jest interesujący, ponieważ jego konstrukcja powstała w wyniku wspólnych wysiłków kilku państw: USA, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburgu i Nowej Zelandii.

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 21 marca. Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej europejska rakieta Ariane 5 wyniesie dwa komercyjne satelity telekomunikacyjne.

(ULA)

Comments are closed.