Sentinel-2B na orbicie

0

Siódmego marca rakieta Vega wyniosła satelitę Sentinel-2B należącego do europejskiej programu Copernicus.

Do startu doszło 7 marca o godzinie 02:49 CET. Rakieta Vega wyniosła satelitę obserwacji Ziemi Sentinel-2B na orbitę o wysokości 786 km i nachyleniu 98,6 stopnia. Lot przebiegł prawidłowo.

https://www.youtube.com/watch?v=AlaIZCL8-xI

Start rakiety Vega z Sentinelem-2B – 07.03.2017 / Credits – Arianespace

Sentinel-2 na orbicie - wizualizacja / Credit: ESA - ATG Medialab

Sentinel-2 na orbicie – wizualizacja / Credit: ESA – ATG Medialab

Sentinel-2B to drugi egzemplarz satelity Sentinel-2, który został umieszczony na orbicie. Satelity  Sentinel wchodzą w skład europejskiego programu Copernicus, którego zadaniem są stałe zaawansowane obserwacje powierzchni Ziemi, mórz i atmosfery. Satelity Sentinel-2 dostarczają obrazy optyczne o rozdzielczości 10, 20 i 60 metrów z polem widzenia o szerokości 290 km. Obrazy te są rejestrowane w 13 zakresach widmowych, od światła widzialnego do podczerwonego. Mogą też być używane do obserwowania katastrof naturalnych, takich jak powodzie, pożary lasów, osunięcia ziemi i erozja brzegów, w celu wsparcia pomocy humanitarnej.

Satelita Sentinel-2 / Credits – European Space Agency, ESA

Masa startowa Sentinela-2 wynosi 1140 kg. Satelita ma wymiary3,4m x 1,8m x 2,35 m.  Integratorem tego satelity jest firma Airbus D&S, wraz kilkunastoma kooperantami z całej Europy.  Sentinel-2A został wyniesiony na orbitę 23 czerwca 2015 roku.

Dane z programu Copernicus oraz wcześniejszych europejskich misji są powszechnie dostępne. Jednym ze źródeł, gdzie są dostępne zdjęcia z satelitów Sentinel, to chmura danych EO, którą zarządza polska firma Creotech.

Comments are closed.