Nowa aplikacja satelitarna dla lotnisk

0

Duńska firma z pomocą agencji ESA wprowadziła do użytku aplikację wspierającą identyfikację oraz zarządzanie ryzykiem dla lądujących i startujących samolotów.

Na całym świecie działa około 48 tysięcy lotnisk. Zaledwie jedna czwarta z nich pozwala na przyjęcie lądującego samolotu w niesprzyjających warunkach pogodowych, a tylko na pięciuset pracują osoby odpowiedzialne za wskazanie przeszkód, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo ścieżki podejścia.

Film ilustrujący opisywaną aplikację firmy Ascend XYZ. Źródło: Ascend XYZ

Duńska firma Ascend XYZ z pomocą Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA zaprojektowała usługę dla lotnisk zapisującą potencjalne przeszkody. Usługa wykorzystuje dane dostarczane przez satelity Sentinel europejskiej konstelacji Copernicus.

Dzięki połączeniu tej usługi z dostępnymi lokalnie danymi, operatorzy pracujący na lotnisku mogą mieć lepszy pogląd na strefy w pobliżu lotniska, które mogą wpływać na bezpieczeństwo realizowanych lotów.

Usługa generuje od razu odpowiednią dokumentację i skraca pracę, którą tradycyjnie musiałby wykonać zespół specjalistów przy wykorzystaniu map i różnych form pomiarów. Aplikacja może być również wykorzystana w sytuacji, kiedy w pobliżu lotniska przeprowadzana jest budowa i pojawiają się dźwigi. Informacje o wysokości takiego obiektu wprowadzane są do aplikacji, która weryfikuje bezpieczeństwo ścieżki podejścia do wybranego lotniska.

Panel obsługi aplikacji firmy Ascend XYZ / Źródło: Ascend XYZ

Panel obsługi aplikacji firmy Ascend XYZ / Źródło: Ascend XYZ

Opisana aplikacja jest przykładem usługi możliwej do zaoferowania (również na warunkach komercyjnych), dzięki wykorzystaniu dostępnych za darmo danych satelitarnych z systemu satelitów Sentinel. Pomysły na nowe usługi oparte o nawigację satelitarną bądź zdjęcia satelitarne można zgłaszać do polskiej edycji konkursu Galileo Masters, co znacząco może ułatwić wdrożenie pomysłów do ich realizacji.

Warto zwrócić uwagę również na najbliższe hackatony w Polsce, w których możliwe będzie zidentyfikowanie ciekawego pomysłu i zbudowanie zespołu pomysłodawców z szansą na powodzenie na rynku. Taka weryfikacja projektu może być niezwykle przydatna przed realizacją projektu na przykład w ramach programu ARTES agencji ESA (w ramach którego firma Ascend XYZ stworzyła opisywaną usługę).

(ESA)

Comments are closed.