Do lipca 2017 trwa Europejski Konkurs Kosmiczny Odysseus II, który poświęcony jest tematyce związanej z badaniami kosmicznymi.
Pierwszy etap konkursu odbywa się na szczeblu narodowym i wymaga od uczestników złożenia przez Internet pracy związanej z jedną z szeroko zdefiniowanych kategorii tematycznych. Praca zostanie poddana ocenie jury, które składać się będzie ze specjalistów – naukowców i inżynierów z dziedzin konkursowych. Oceniana będzie wiedza, umiejętności praktyczne i kreatywność. Pozostałe dwa etapy to etap regionalny oraz międzynarodowy. Rejestracja już się rozpoczęła. Zachęcamy szczególnie nauczycieli do wsparcia zespołów konkursowych, pomocy udzielą również specjalny tzw. zespół mentorów, tj. specjaliści z poszczególnych dziedzin konkursowych. Projekty mogą być nadsyłane w jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej, w tym w języku polskim.
Udział w konkursie to szansa na wykazanie się swoją pomysłowością, ale także na pogłębienie wiedzy o Wszechświecie w różnych dziedzinach, począwszy od astronomii i astrobiologii przez badania kosmiczne i satelitarne, po podróże międzyplanetarne.
Konkurs przeprowadzany jest oddzielnie w trzech kategoriach wiekowych:
- Skywalkers: Konkurs plastyczny (uczniowie, 7 – 13 lat)
- Pioneers: Konkurs na pracę badawczą (uczniowie, 14 – 19 lat)
- Explorers: Konkurs na pracę badawczą (studenci, 17 – 22 lata)
Projekt skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat i ma na celu inspirowanie młodych Europejczyków do angażowania się w problematykę badań kosmicznych.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Koszty związane z podróżami na finał i półfinał są pokrywane przez organizatorów. Do wygrania atrakcyjne nagrody, m.in.
- wyjazd do Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej (kosmodrom Kourou),
- staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej,
- wizyta w Cite de’l Espace w Tuluzie,
- skomputeryzowany teleskop (Celestron Nexstar lub podobny),
- i-pad z zestawem cyfrowych książek,
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.odysseus-contest.eu.