Mathias Maurer – nowy astronauta ESA

4

Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiła nowego astronautę, pochodzącego z Niemiec Mathiasa Maurera.

Mathias Maurer został oficjalnie przedstawiony drugiego lutego 2017 roku. Rozpocznie teraz podstawowy trening astronauty w Centrum Szkolenia Astronautów w Kolonii, który potrwa do końca 2017 roku.

W 2009 Maurer, inżynier materiałoznawstwa, znajdował się wśród 10 finalistów wybranych do nowej grupy astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej.Ostatecznie wybranych zostało sześć osób z następujących krajów: Niemiec, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Obecnie cała szóstka odbyła już lot orbitalny (Thomas Pesquet jako ostatni z grupy przebywa w ramach pierwszej misji na pokładzie ISS). W momencie gdy cześć europejskich astronautów przechodzi na emeryturę, a gdy istnieje możliwość zwiększonego zapotrzebowanie na loty w najbliższych latach (misje na pokładzie kapsuł rozwijanych w ramach programu Commercial Crew, loty do nowej chińskiej stacji kosmicznej, a długofalowo nawet misje Oriona poza bliskie sąsiedztwo Ziemi) ESA uzupełniła korpus astronautów o nową osobę.

Szóstka astronautów z grupy 2009 odbyło już pierwsz lot orbitalny / ESA

Maurer od 2009 roku pracuje w ESA jako inżynier wsparcia załóg oraz jako capcom, czyli osoba z kontroli naziemnej wydelegowana do prowadzenia rozmów z astronautami na orbicie. Tym samym poznał już wiele procedur i technik związanych z programem lotów załogowych. W 2016 roku brał udział również w misji CAVES, w której astronauci z Europy, USA, Rosji a także po raz pierwszy z Chin uczestniczyli w symulacji wewnątrz jaskini Sa Grutta w Sardynii.

Dotychczas jedenastu obywateli Niemiec udało się w przestrzeń kosmiczną. Ostatnim był Alexander Gerst, który w 2014 roku spędził pięć i pół miesiąca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gerst trenuje obecnie do następnego lotu na ISS, który odbędzie się w połowie 2018 roku. Istnieje duża szansa, że Maurer w swoją pierwszą drugą podróż uda się kilka lat po locie Gersta, w jednym z następnym slotów przydzielonych dla astronautów ESA.

4 komentarze

 1. A czy nie jest tak, że w ESA loty załogowe są realizowane w ramach programów opcjonalnych (np. ISS)? Polska lotami załogowymi nie jest zainteresowana. Czy w takim razie Polak zostanie astronautą ESA – jeśli będzie mógł startować w konkursie i ewentualnie zostanie wybrany, to czy Polska wyłoży kasę na wszystkie okoliczne przedsięwzięcia? Ktoś może kojarzy, jak to wygląda od strony składki członkowskiej?

  • Aegis Maelstrom on

   To pytanie to jakiś słaby trolling?

   Dla niekumatych, kiedy Polska zdecyduje się przystąpić do programu opcjonalnego lotów załogowych, inni udziałowcy się zgodzą a Polska pokryje koszty (znacznie ponad obecną składkę), w następnej rundzie naboru będzie można wybrać kogoś z Polski.

   Można też wchodzić tylnymi drzwiami kupując miejsce od Rosji (i wystarczyłoby tu nie wyrzucać pieniędzy na Wyższa Szkołę Medialną w Toruniu i inne świątynie opatrzności). Ale tu też nie ma tematu.

   Na razie nie ma tematu.