Progress MS-04 utracony

13

W czwartek 1 grudnia o 14:51 GMT nastąpiło nieudane wyniesienie bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Progress MS-04.

Z kazachskiego Bajkonuru o 14:51:52 GMT wystartował automatyczny statek transportowy Progress MS-04. Na pokładzie znalazło się prawie 2,5 tony zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS): paliwo, żywność woda, i nowy rosyjski skafander kosmiczny.

Progress MS-04 czeka na start / Credit: Roskosmos

Progress MS-04 – moment zapłonu / Credit: NASA TV,  Roskosmos

Niestety, krótko po starcie pojawiły się problemy. Nastąpiła utrata telemetrii, a potem odzyskano ją, ale tylko chwilowo. 40 minut po starcie nie było wiadome, czy Progress rozłożył panele słoneczne oraz czy znalazł się na prawidłowej orbicie. Około godzinę po starcie pojawiły się doniesienia, że Progress MS-04 mógł nie odłączyć się od górnego stopnia rakiety Sojuz.

Aktualizacja, 01.12.2016, godzina 18:08 CET:
Z dostępnych informacji wynika, że doszło do upadku Progressa MS-04 na Syberii, wzdłuż granicy z Mongolią. NASA potwierdziła, że wystąpił pewien problem z górnym stopniem rakiety Sojuz-U.

Region możliwego upadku Progressa MS-04 / Credits - Russian Space Web

Region możliwego upadku Progressa MS-04 / Credits – Russian Space Web

Aktualizacja, 01.12.2016, godzina 19:05 CET
Rosyjska agencja kosmiczna oficjalnie potwierdziła utratę pojazdu Progress MS-04. Co ciekawe, start odbył się na ostatniej wyprodukowanej rakiecie typu Sojuz-U, która wykorzystuje komponenty z Ukrainy. W tej chwili nie wiadomo dlaczego ten start był nieudany.

Według planu rakieta Sojuz miała umieścić Progressa na orbicie przejściowej w 9. minucie lotu. Statek następnie miał rozłożyć anteny i panele ogniw słonecznych. Po dwóch dniach samodzielnego lotu pojazd miał automatycznie przycumować do modułu Zwiezda. Połączenie planowane było na 16:43 GMT w sobotę 3 grudnia.

W manifeście ładunku 65. w historii i 3. w tym roku misji Progress znajduje się:

 • 710 kg paliwa, które trafi do zbiorników modułu Zwiezda
 • 420 kg wody pitnej
 • 52 kg tlenu
 • 1260 kg różnych ładunków suchych w kabinie ciśnieniowej, w tym: 315 kg żywności, 115 kg sprzętu medycznego i diagnostycznego oraz art. higienicznych, 83 kg urządzeń i pojemników sanitarnych dla modułów rosyjskich i 87 kg dla modułów amerykańskich, 67 kg sprzętu na potrzeby systemu oczyszczania powietrza, skafander kosmiczny Orłan.

Kolejna misja zaopatrzeniowa do ISS zaplanowana jest na 9 grudnia 2016. Do ISS wystartować ma wówczas japoński automatyczny statek transportowy HTV, m.in. z 6 akumulatorami Li-Ion dla amerykańskich modułów laboratoryjnych.

Start Progressa MS-04 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(Roskosmos, SFN, PFA)

13 komentarzy

 1. Czegoś tu nie rozumiem. Nie było prawie żadnych przypadków utraty Progressa w latach 1978-2010 I aż 3 utraty w latach 2011-2016. Czy ostatnio pojawiało się jakaś poważna wada.

  • To już tradycja, że Rosjanie co roku muszą coś wysadzić. Nic nie poradzisz 🙂

  • Były sugestie że spadła na łeb na szyję kontrola jakości przy montażu. Jedna z utrat: Progress fiknął kozła podczas wczesnego wznoszenia. Okazało się że 4 czujniki bezwładnościowe były zamontowane do góry nogami….

   • Aegis Maelstrom on

    Więc niestety, zakłady płacą jak płacą (ktoś z znajomością rosyjskiego poszuka ile to jest dziś w np. dolarach?), kadra techniczna się starzeje i wykrusza, a młodzi się do tej kariery przy tych płacach nie garną, szeroko pojęta korupcja robi swoje…

    Do tego z ciekawostek: w czwartek sąd w Moskwie zadecydował o aresztowaniu Jewdokimowa (ostatnio Roskosmos, wcześniej MIG) z podejrzeniami o korupcję. 🙂

    W tym trybie można paprać nawet tak zasłużoną konstrukcję jak Sojuz… a mało brakowało do świętowania roku bez większej awarii.

    • A te afery z budową Wostocznego? 😛 Iluś uciekających z kradzionymi milionami kierowników budowy (jeden w różowym aucie wykładanym półszlachetnymi kamieniami…). A na koniec okazało sie że hala montażowa była za niska dla nowej wersji Sojuza.

  • Były sugestie że spadła na łeb na szyję kontrola jakości przy montażu. Jedna z utrat: Progress fiknął kozła podczas wczesnego wznoszenia. Okazało się że 4 czujniki bezwładnościowe były zamontowane do góry nogami….

  • 14 awari w 5 lat !!

   1 lutego 2011 – awaria stopnia Briz-M rakiety Rockot

   18 sierpnia 2011 awaria stopnia Briz-M rakiety Proton

   24 sierpnia 2011 awaria ostatniego stopnia Soyuza

   23 grudnia 2011 awaria stopnia Fregat rakiety Soyuz

   6 sierpnia 2012 awaria stopnia Briz-M rakiety Proton

   8 grudnia 2012 awaria stopnia Briz-M rakiety Proton

   2 lipca 2013 awaria pierwszego stopnia rakiety Proton

   16 maja 2014 awaria stopnia Briz-M rakiety Proton

   22 sierpnia 2014 awaria stopnia Fregat rakiety Soyuz

   21 października 2014 awaria stopnia Briz-M rakiety Proton

   28 kwietnia 2015 awaria ostatniego stopnia Soyuza

   16 maja 2015 awaria stopnia Briz-M rakiety Proton

   4 grudnia 2015 awaria stopnia Wołga rakiety Soyuz

   1 grudnia 2016 awaria ostatniego stopnia Soyuza

   • Z tego zestawienia wynika że to stopień Briz-M ma największe “zasługi”. Chyba przedostatni Proton na ISS który zawiódł zaczął koziołkować po tym jak Briz-M wybuchł podczas odłączenia lub tuż po nim. statek nie dał rady zorientować się na słońce i wkrótce baterie się wyczerpały.