Udany start CZ-3C (22.11.2016)

0

Chińska rakieta CZ-3C wyniosła 22 listopada satelitę Tianlian-1.

Do startu doszło 22 listopada o godzinie 16:24 CET z centrum satelitarnego Xichang. Rakieta CZ-3C wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego  Tianlian-1. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został uwolniony na orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO). Stąd „o własnych siłach” Tianlian-1 dotrze na wyznaczony punkt na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Tianlian-1 ma służyć głównie jako przekaźnik w transmisji danych dla satelitów na niższych orbitach i stacjami naziemnymi w Chinach. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości transmisji danych, gdyż satelity na niższych orbitach przebywają krócej w polu widzenia stacji odbiorczych. Podobne konstelacje są już na orbicie – przykładowo NASA i inne amerykańskie agencje korzystają z satelitów sieci tracking and data relay satellite (TDRS).

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 30 listopada. Wówczas dojdzie do kolejnego chińskiego startu – jak na razie niewiele wiadomo na temat tego lotu. Nie jest znana nawet rakieta nośna oraz miejsce startu.

(PFA, LK, Yk)

Comments are closed.