Dwa loty Falconów 9 przed końcem roku?

0

Istnieje możliwość, że jeszcze przed końcem roku odbędą się dwa loty rakiety Falcon 9. Jeden z nich mógłby się odbyć z historycznej wyrzutni LC-39A.

Pierwszego września rakieta Falcon 9R eksplodowała w trakcie testów przedstartowych. W wyniku eksplozji utracono rakietę, zniszczony został satelita AMOS-6 jak i uszkodzona została wyrzutnia LC-40. Doszło też do poważnych opóźnień kolejnych lotów firmy SpaceX.

Od tego czasu trwa dochodzenie badające okoliczności eksplozji. Dochodzenie firmy SpaceX nie zostało jeszcze zakończone i sprawdzane są różne hipotezy. Pod koniec września pojawiła się informacja o możliwym uszkodzeniu zbiornika helu. Natomiast kilka dni temu nieoficjalnie zasugerowano, że przyczyną eksplozji mogły być procedury tankowania rakiety, które mogły doprowadzić do uszkodzenia zbiornika helu. Wówczas pojawia się kilka czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na stan komponentów rakiety. Są to głównie zmiany temperatury i zmiana ciśnienia. Dwudziestego ósmego października firma SpaceX potwierdziła, że skupia się właśnie na procedurach, które mogły uszkodzić jeden z trzech zbiorników helu powlekanych materiałem kompozytowym.

Jeśli rzeczywiście procedury są odpowiedzialne za utratę rakiety, wówczas powrót do lotów Falcona 9 powinien nastąpić stosunkowo szybko. Wiadomo również, że od kilku tygodni SpaceX wykonuje różne testy poszczególnych elementów rakiety nośnej – 28 października firma potwierdziła, że udało się jej odtworzyć warunki, w których następuje uszkodzenie zbiornika helu.

Jednocześnie ostatnio pojawiły się sygnały, że uszkodzenia wyrzutni LC-40 są dość niewielkie. Brak jednak informacji na temat stanu prac naprawczych.

Wyrzutnia LC-39A oraz hangar firmy SpaceX / Credits - NASA

Wyrzutnia LC-39A oraz hangar firmy SpaceX / Credits – NASA

Jeden z amerykańskich serwisów opublikował w ostatnich dniach informację, że do końca tego roku SpaceX postara się przeprowadzić dwa loty swoich rakiet. Oba loty będą komercyjne – misja zaopatrzeniowa kapsuły Dragon została przesunięta na nie wcześniej niż styczeń 2017. W jednym z dwóch nadchodzących lotów ma być wykorzystana słynna wyrzutnia LC-39A, z której startowały misje Apollo oraz wahadłowce kosmiczne. Wstępną datę startu zaproponowano na 17-18 grudnia.

Co ciekawe, w ostatnich dniach pojawiły się też wieści, iż SpaceX pracuje nad nową, usprawnioną wersją rakiety Falcon 9R. Oznaczenie tej wersji brzmi „Block 5”. Produkcja tej wersji rakiety powinna się zacząć za około trzy miesiące a pierwszy lot – mniej więcej w połowie 2017 roku. W porównaniu z obecnie stosowanymi wersjami Falcona 9R, Block 5 ma charakteryzować się większym ciągiem i uproszczonymi procedurami ponownego wykorzystania.

(PFA, Tw, NSF, SI, F)

Comments are closed.