Moduł BEAM zainstalowany

0

W sobotę 16 kwietnia BEAM został przyłączony do modułu Tranquility. Nadmuchiwanie BEAM nastąpi w przyszłym miesiącu.  

Dziesiątego kwietnia bezzałogowy pojazd Dragon w misji CRS-8 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i został przyłączony do modułu Node 2 (Harmony). Na pokładzie Dragona znajduje się ponad 3,1 tony ładunku dla Stacji.

W “bagażniku” Dragona znajduje się z kolei eksperymentalny moduł Bigelow Expandable Activity Module (BEAM). Jego instalacja za pomocą ramienia Space Station Remote Manipulator System (SSRMS) nastąpiła w dniu 16 kwietnia. Moduł został przyłączony do jednego z węzłów modułu Node 3 (Tranquility). Instalacja przebiegła prawidłowo i trwała około pięć i pół godziny. Poniższe nagranie prezentuje proces instalacji modułu BEAM.

Instalacja BEAM na ISS – 16.04.2016 / Credits – NASA TV, SpaceVids.tv

Przez najbliższy miesiąc BEAM pozostanie przyłączony do Node 3 w tym samym stanie. Nadmuchanie modułu nie powinno nastąpić wcześniej niż pod koniec maja, w zależności od wcześniejszych badań stanu tego modułu.

Prognozowane formy pompowania modułu BEAM / Credits – NASA Johnson

Testy BEAM na ISS powinny potrwać około dwóch lat. Technologia “nadmuchiwanych” modułów może być kluczowa dla załogowych lotów poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Pierwsze z takich lotów powinny nastąpić już w przyszłej dekadzie.

(NASA)

Comments are closed.