Nowy kontrakt NASA dla firmy Paragon

1
NASA przyznała kontrakt firmie Paragon na opracowanie systemu do odzyskiwania wody na potrzeby przyszłych misji deep space. Urządzenie będące w stanie odzyskiwać do 98% wody w pierwszej kolejności zostanie zainstalowane na ISS.

 Odzyskiwanie wody jest jednym z kluczowych elementów przyszłych załogowych lotów deep space. Ze względu na konieczność zabrania olbrzymich zapasów wody bez takiego systemu realizacja tych misji byłaby bardzo trudna. Mimo, iż nowy system ma być opracowany z myślą o przyszłych lotach załogowych deep space, to pierwszym zastosowaniem ma być odzyskiwanie wody na ISS, gdzie cały układ będzie mógł zostać poddany praktycznym testom.
Obecnie na ISS zainstalowane są dwa urządzenia umożliwiające odzyskiwanie wody. Pierwszy znajduje się się w module Zwezda i umożliwia odzyskiwanie wody z atmosfery i takich systemów jak pokładowy prysznic. Woda ta trafia do systemu Elektron, który wykorzystując elektrolizę produkuje tlen. Bardziej znany jest drugi, który w listopadzie 2008 został zainstalowany w module Destiny podczas misji STS-126, a następnie przeniesiony do modułu Tranquility. Umożliwia on odzyskiwanie wody także z odpadków biologicznych.
Z całą pewnością przyszłe loty kosmiczne w otwarty kosmos będą wymagały bardziej kompaktowych i niezawodnych systemów do odzyskiwania wody. Ma to umożliwić kontrakt NASA dla firmy Paragon. Został on przyznany w ramach fazy trzeciej programu Small Business Innovation Research (SBIR). Co to oznacza? Otóż SBIR można podzielić na trzy fazy. Pierwsza to studium wykonalności i przygotowanie działającego prototypu. Cechuje się najniższymi kosztami i najkrótszym okresem prac. Kolejna faza to kontynuacja prac rozwojowych przy wyższych nakładach finansowych i dłuższym czasie. Faza trzecia to komercjalizacja stosowanych rozwiązań z faz pierwszej i drugiej. W ostatniej fazie finansowanie pochodzi spoza programu SBIR.
Firma Paragon ma bogate doświadczenie w tworzeniu różnorodnych systemów wykorzystywanych w lotach kosmicznych. Te bardziej znane to opracowanie systemu podtrzymywania życia dla skafandra, w którym Alan Eustace wykonał rekordowy skok z wysokości ponad 40 km, czy też przygotowanie analogicznego systemu dla skafandrów kosmicznych, które NASA planuje wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych z wykorzystaniem statków Orion. Nowy kontrakt to kolejny ważny krok w stronę załogowych wypraw kosmicznych na Marsa czy obiekty typu NEO.
(NASA)

Jeden komentarz

  1. A teraz jaki jest poziom odzysku wody na ISS ?
    Od 2009 używają dopiero z odzysku wodę ( z uryny i powietrza). Podobno jest to system wydajny. Teraz załoga jest liczniejsza, niż przed 2009 rokiem. Da się jakoś sprawdzić zmianę w ilości wynoszonej wody na ISS w transportowcach w stosunku do sytuacji sprzed zainstalowaniem systemu odzyskującego wodę ?
    W końcu na Ziemi oczyszczalnie wody nieźle przystosowują wodę do powtórnego użytku. Na ISS jest to trudniejsze z powodu niemożności zainstalowania systemu w całym wielkim rozmiarze ?
    Jest tam chyba rozwiązanie technologiczne działające na innej zasadzie niż na Ziemi ?