Sonda Juno pobiła rekord Rosetty i jest teraz najodleglejszą sondą zasilaną energią słoneczną.

NASA podała, że 13 stycznia 2016 o 19:00 UTC sonda Juno stała się najodleglejszym od Ziemi statkiem kosmicznym zasilanym energią słoneczną. Juno znajdowała się wtedy 793 miliony kilometrów od Ziemi.

Atlas V z Juno startuje z LC-41 / Credit: NASA

Atlas V z sondą Juno startuje z LC-41 / Credit: NASA

Juno pobiła tym samym rekord ustanowiony w październiku 2012 roku przez sondę Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej, a który wynosił 792 mln km. Jest dopiero ósmym statkiem kosmicznym w historii, który “zapuszcza się” w tak odległe części Układu Słonecznego. Wszystkie poprzednie używały generatorów radioizotopowych do wytarzania energii elektrycznej.

Aby móc funkcjonować w takiej odległości od Słońca, Juno została wyposażona w trzy panele ogniw słonecznych o długości 9 metrów. Na orbicie okołoziemskiej generowałyby one 14 kW energii elektrycznej. Jednak na orbicie Jowisza te same ogniwa będą dostarczały jedynie 500 W energii elektrycznej. Dlatego kluczowa w projekcie sondy była efektywność jej wykorzystania.

W trakcie swojej misji Juno oddali się od Słońca na maksymalną odległość 832 mln km, bijąc rekord Rosetty o ponad 5%. Juno doleci do Jowisza 4 lipca 2016 roku. Wykona 33 zbliżenia do planety, nawet na odległość 5000 km, aby dokonać pierwszych takich obserwacji budowy Jowisza, jego atmosfery i magnetosfery.

(NASA)

 

4 komentarze

  1. Mam inne pytanie. W żadnym opisie sondy nie znalazłem żadnej wzmianki na temat badanie księżyców. Czy sonda będzie badać tylko samą planetę? A jeśli to dlaczego nie będzie badań księżyców?