NSLV – mała norweska rakieta nośna

0

Norwegia pracuje nad własną małą orbitalną rakietą nośną. Decyzja co do pełnego finansowania projektu nastąpi pod koniec 2015 roku. 

W Norwegii w Andoya od 1962 roku funkcjonuje stanowisko startowe dla rakiet sondujących. W ciągu ponad 50 lat funkcjonowania tego ośrodka przeprowadzono ponad tysiąc startów rakiet. W ostatnich latach w tym miejscu wykonano wiele prac poszerzających możliwości tego ośrodka, w tym nowe systemy namierzania i odbioru danych telemetrycznych rakiet.

W połowie tego roku pojawiła się informacja, że Norwegia rozpatruje możliwość budowy własnej małej rakiety nośnej o nazwie North Star Launch Vehicle (NSLV). Ma to być nowoczesna trzystopniowa konstrukcja, oparta o nietoksyczny napęd hybrydowy, docelowo zdolna do wyniesienia około 10 – 20 kg na orbitę polarną o wysokości około 350-400 km. Jest to wysokość orbity niższa od orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Taka orbita oznacza krótki czas życia satelity oraz jego spłonięcie w atmosferze po zakończeniu misji.

Prezentacja o NSLV, dotycząca także możliwości lotów tej rakiety z Australii. Nagranie z kwietnia 2015 / Credits – ACSER UNSW

Decyzja co do finansowania rozwoju NSLV ma zapaść do końca tego roku. W przypadku akceptacji finansowania lot dwustopniowej suborbitalnej wersji NSLV nastąpiłby w 2018 roku, a pierwszy lot orbitalnej trzystopniowej NSLV – około dwa lata później.

W najbliższych latach będziemy obserwować rosnącą ilość budowanych małych satelitów. Jednocześnie pojawia się problem wystrzeliwania tych satelitów – aktualnie są zwykle loty wielu “pasażerów” w jednej rakiecie. Oznacza to pewne komplikacje, m.in. czasowe, gdyż często następują opóźnienia w budowie i testach poszczególnych satelitów. Starty małych rakiet z pojedynczym satelitą mogą być w tej sytuacji rozwiązaniem tego problemu.

Comments are closed.