Nowa załoga udała się ku ISS

0

Niemal w samo południe wystartowała rakieta Sojuz-FG wynosząc kapsułę Sojuz TMA-19M. Sześć godzin później trzech nowych kosmonautów przycumowało do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start nastąpił o godzinie 12:03 (CET) z kosmodromu Bajkonur. Po 8 minutach i 45 sekundach lotu trzech kosmonautów trafiło na orbitę okołoziemską i rozpoczęło lot w kierunku ISS. Cumowanie do modułu Rasswiet w trybie manualnym (awarii uległ automatyczny system KURS) nastąpiło sześć i pół godziny później o 18.34.

W kosmos udali się reprezentacji trzech krajów: Rosji, USA oraz Wielkiej Brytanii. Jurij Malenczenko po raz szósty udał się na orbitę. Stany Zjednoczone reprezentuje Timothy Kopra, zaś trzecim członkiem załogi jest Timothy Peake. Jest on pierwszym zawodowym brytyjskim astronautą, który jest również członkiem korpusu astronautów ESA. Wcześniej, w 1991 roku na stacji Mir tygodniowy pobyt spędziła Helen Sharman w ramach komercyjnego porozumienia między firmami brytyjskimi a Związkiem Radzieckim.

Start Sojuza TMA-19M w relacji z BBC One

W latach 80 Wielka Brytania miała również mały korpus astronautów. Czterech pilotów zostało wybranych do programu Skynet 4. Trenowali do lotu jako specjaliści ładunku do lotu na amerykańskich wahadłowcach. Katastrofa Challengera w 1986 roku przekreśliła jednak te plany. W kolejnych latach na orbicie przebywali astronauci NASA z podwójnym amerykańsko-brytyjskim obywatelstwem, jednak dopiero teraz Wielka Brytania zadecydowała o przeznaczeniu środków na program załogowy w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Załoga Sojuza TMA-19M: Timothy Peake, Jurij Malenczenko oraz Timothy Kopra

Załoga Sojuza TMA-19M: Timothy Peake, Jurij Malenczenko oraz Timothy Kopra

Timothy Peake, Jurij Malenczenko oraz Timothy Kopra spędzą sześć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Towarzyszyć im będą Sergiej Wołkow, Michaił Kornijenko oraz Scott Kelly. Dwaj ostatni odbywają “roczny lot”, najdłuższy lot astronautów dotychczas realizowany w programie ISS.

Comments are closed.