Rozbłysk klasy M3.9 z grupy 2449 (09.11.2015)

0

Dziewiątego listopada grupa o numerze 2449 wyemitowała rozbłysk klasy M3.9. Jak się później okazało – było to jednorazowe wydarzenie.  

Czwartego listopada dwa obszary aktywne na Słońcu wyemitowały trzy rozbłyski klasy M. Przez kolejne dni aktywność słoneczna pozostała na niskim poziomie, aż do 9 listopada. Tego dnia grupa o numerze 2449 wyemitowała rozbłysk klasy M3.9. Spadek aktywności po maksimum tego rozbłysku trwał długo, co wskazywało na wytworzenie koronalnego wyrzutu masy (CME). Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

Rozbłysk klasy M3.9 z 9 listopada 2015 / Credits – NASA, SDO, Solar Ham

W momencie emisji rozbłysku i CME grupa 2449 znajdowała się we wschodniej części tarczy słonecznej. Wytworzone CME częściowo skierowało się także ku Ziemi, jednak nie wywołało kilkadziesiąt godzin później potężniejszych efektów geomagnetycznych.

Niestety, grupa 2449 nie wyemitowała kolejnych silniejszych rozbłysków. W kolejnych dniach 2449 wyraźnie się zmniejszyła a jej konfiguracja magnetyczna stała się prostsza. Oprócz 2449 aktualnie na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej przebywają jeszcze trzy inne obszary aktywne. Żaden z nich nie jest w stanie wyemitować silniejszego rozbłysku.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

 

Comments are closed.