Lot rakiety H1d na 6,5 km (03.10.2015)

2

W sobotę 3 października rakieta H1d wzniosła się na wysokość 6,5 km. Nie wszystko poszło w tym locie zgodnie z planem.

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA), działające przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa (MEiL) Politechniki Warszawskiej (PW) to prawdopodobnie najbardziej aktywne w Polsce studenckie środowisko związane z sektorem kosmicznym. Najbardziej znane dokonania SKA to pierwszy polski satelita PW-Sat oraz łaziki startujące w zawodach University Rover Challenge. W szeregach SKA co roku udziela się nawet kilkadziesiąt studentów przy różnych projektach.

Od kilku lat w ramach SKA działa także Sekcja Rakietowa (SR), która buduje coraz bardziej zaawansowane produkcje. Jedną z ciekawszych konstrukcji SKA SR w ostatnich latach była rakieta Amelia 2. Na tym nie poprzestali studenci z tej sekcji. 25 września 2015 roku SKA SR zaprezentowało swoje nowe konstrukcje. Wśród nich jest rakieta ponaddźwiękowa H1. Według studentów z tej sekcji, rakieta H1 będzie zdolna do osiągnięcia pułapu 10 km i prędkość 3 Mach. Ta rakieta jest etapem w budowie rakiety zdolnej do wynoszenia ładunków typu CanSat (330 ml i masa do 350 gram). Tę rakietę SR SKA chce zbudować już w 2016 roku.

W sobotę 3 października doszło do pierwszego lotu rakiety H1 w wersji d. Do startu doszło na poligonie artyleryjskim pod Toruniem. Rakieta nie osiągnęła przewidywanego pułapu 10 km, ale wzniosła się na 6,5 km. Jest to dość nieoczekiwany wynik, jednak konstruktorzy rakiet uznali lot za udany. H1d niewątpliwie przekroczyła prędkość dźwięku i obecnie parametry lotu są dokładnie analizowane przez zespół SR SKA.

Start H1d – 03.10.2015 / Credits – SekcjaRakietowaSKA

Po wylądowaniu rakietę udało się odzyskać dzięki pokładowym systemom namierzania. Rakieta wbiła się w ziemię na dość dużą głębokość.

H1d w stanie po lądowaniu / Credits - conpassione.pl

H1d w stanie po lądowaniu / Credits – conpassione.pl

Stan rakiety H1d po locie i po lądowaniu oraz po wydobyciu / Credits - conpassione.pl

Stan rakiety H1d po locie i po lądowaniu oraz po wydobyciu / Credits – conpassione.pl

Start drugiej rakiety tego typu (H1b) z powodu problemów z elektroniką został przełożony o dwa tygodnie.

To był prawdziwy kosmiczny weekend w Polsce. W czasie gdy SR SKA strzelała pod Toruniem, w Gdańsku odbył się Startup Weekend Space.

(SKA SR)

2 komentarze