Współpraca NASA i marynarki wojennej – (symulowana) podróż poza LEO

1

NASA wraz z amerykańską marynarką wojenną współpracują przy badaniu zachowań zespołów ludzkich w trakcie długich misji w odosobnieniu.

Aktualnie zaznacza się pewien trend w prowadzeniu badań ludzi zamkniętych w niewielkich obiektach, które symulować mają warunki w trakcie załogowych misji eksploracyjnych Układu Słonecznego. Zakończono eksperyment Mars 500, planowane są kolejne badania rosyjskie, a teraz również NASA zgłasza się do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w celu przeprowadzenia eksperymentów analogicznych do badań przeprowadzanych na załogach łodzi podwodnych.

Agencja kosmiczna współpracuje z armią w kompleksie laboratoryjnym łodzi podwodnych w Groton w Stanie Connecticut. Astronauci i marynarze stykają się z podobnymi niebezpieczeństwami: ograniczoną przestrzenią, utrudnieniami w komunikacji oraz niegościnnym środowiskiem, gdzie ochroną jest tylko kadłub statku i jego wewnętrzne systemy podtrzymywania życia.

NASA zainteresowała się badaniami armii pięć lat temu. Naukowcy marynarki wojennej zaczęli zamykać grupki marynarzy w celu obserwowania ich zachowań i odpowiedniego ich modelowania, żeby w zespołach występowało jak najmniej konfliktów przy jak największej efektywności działań. Studium skupiło się również na konkretnych zachowań zespołów: dialogu, krytycznym myśleniu, podejmowaniu decyzji oraz radzeniu sobie z trudnościami. Zakończono je już rok temu, dane udostępniono oficerom, jednakże nie wprowadzono ich jeszcze jako skodyfikowanych norm.

NASA chce rozpocząć swoje eksperymenty w tym samym miejscu w styczniu lub lutym 2016 roku. Ochotnicy mają być zamknięci przez 30 dni w habitatach nazywanych Human Exploration Research Analog. Naukowcy będą ich monitorować po to, aby dowiedzieć się, co wywołuje zmiany zachowań w grupie i jak zespół radzi sobie z konkretnymi zadaniami.

Jeden miesiąc wydaje się być zbyt krótkim odcinkiem czasu jeśli chodzi o załogowe wyprawy do asteroidy lub na Marsa, aczkolwiek bardziej istotne jest wykorzystanie doświadczeń marynarki wojennej, która już od wielu lat spotyka się analogicznymi problemami.

Źródło: Navytimes

Jeden komentarz

  1. Kiedyś czytałem że w byłym ZSRR Łódź Podwodna Atomowa siedziała pod Lodami Arktyki przez pół roku nie wynurzając się ani na chwilę. To było Zadanie Bojowe dla Marynarzy i nikt z Załogi nie miał Nic do Gadania i wytrzymali, to był Rozkaz. Czy czasem NASA nie powinna szukać Kandydatów na lot na Marsa ( minimum 2,5 roku ) właśnie w wysoko wykształconych Załogach Łodzi podwodnych.?