Czy Łucz podąża za rosyjską marynarką?

1

Czy za niezrozumiałymi manewrami satelity telekomunikacyjnego Łucz stoi rosyjska marynarka i jej potrzeby łącznościowe?  

Wystrzelony we wrześniu 2014 roku z Bajkonuru rosyjski satelita Łucz wykonuje niezrozumiałe manewry na orbicie geostacjonarnej (GEO). Do października 2015 roku Łucz zbliżył się do trzech komercyjnych satelitów firmy Intelsat, czasem na odległość zaledwie 5 km. Na GEO jest to bardzo mała odległość, której się unika, gdyż wymusza ona przygotowanie do manewrów orbitalnych a także rośnie ryzyko interferencji.

Do czerwca tego roku Łucz przebywał przy 96,4 stopniu szerokości wschodniej. Jest to punkt nad wschodnim Oceanem Indyjskim. Następnie, do września Łucz przebywał w przy 18 stopniu szerokości zachodniej. Jest to punkt nad Atlantykiem, blisko Afryki, gdzie przebywają satelity Intelsat 7 i Intelsat 901.  Pod koniec września Łucz znów zmienił swoją pozycję. Aktualnie ten satelita znajduje się na 24,4 stopniu szerokości zachodniej. Jest to zaledwie 0,1 stopnia na wschód od satelity Intelsat 905.

Według niektórych zachodnich komentatorów, Łucz wykonuje obecnie działania z zakresu „signals intelligence” (SIGINT), polegające m.in. na analizie otrzymywanych i wysyłanych informacji, natężenia oraz identyfikacji źródeł sygnałów. Łącznie te dane mogą mieć duże znaczenie wywiadowcze, chociaż warto tu zauważyć, że większość komunikacji satelitów Intelsat ma charakter cywilny i komercyjny.

W połowie października pojawiło się pierwsze oficjalne stanowisko ze strony rosyjskiej. Mówi ono, że Łucz służy do przekazywania danych, w tym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz pomiędzy satelitami. Dodano także, że satelita nie stanowi żadnego zagrożenia dla innych satelitów.

Okręt "Admirał Pantalejew" / Credits - domena publiczna

Okręt “Admirał Pantalejew” / Credits – domena publiczna

Pojawiło się także inne wyjaśnienie dziwnych manewrów satelity Łucz. Wg jednego specjalistycznego źródła rosyjskiego Łucz podążał za wybranymi okrętami floty tego państwa, które przebywały na Oceanie Indyjskim i na Atlantyku. W pierwszej połowie na Oceanie Indyjskim przebywała grupa okrętów rosyjskich, którym przewodził niszczyciel rakietowy “Admirał Pantalejew”. Ten okręt w sierpniu wrócił do Władywostoku.

Okręt "Moskwa" / Credits - domena publiczna

Okręt “Moskwa” / Credits – domena publiczna

Następnie, w okresie wakacyjnym, na Morzu Śródziemnym i na wschodnim Atlantyku przebywał rosyjski krążownik śmigłowcowy “Moskwa”. Na Atlantyku okręt “Moskwa” odpalił rakiety w kierunku symulowanego celu morskiego. Ten okręt, wraz z czterema innymi z rosyjskiej floty, brał także udział we wspólnych ćwiczeniach rosyjsko-egipskich, a w sierpniu wrócił na Morze Czarne. Natomiast Łucz od września znów zaczął się przemieszczać.

Jest zatem możliwe, że ten Łucz służy rosyjskiej flocie dla celów komunikacyjnych. Warto dlatego obserwować kolejne ruchy okrętów wojennych z dala od rosyjskich baz oraz porównanie ich z pozycją Łucza. Możliwe jest także, że Łucz służy jako przekaźnik dla rosyjskich rakiet.

Warto tu dodać, że nazwa Łucz może być celowo myląca. Cywilne satelity serii Łucz mają numerację, a przy tym nie pojawił się ani razu żaden numer. Na dodatek nazwa “Kosmos-2501”, czasem używana dla tego satelity, jest zwykle łączona z jednym z rosyjskich satelitów nawigacyjnych, wystrzelonych w listopadzie 2014 roku z kosmodromu Plesieck.

Co ciekawe, rakieta Proton wynosi satelity Łucz w jednym locie z innymi satelitami: w przypadku tego Łucza nie było innych “pasażerów”. Jednoznacznie sugeruje to większego satelitę o większych możliwościach: niektóre źródła podają, że Łucz został wyposażony w system komunikacji laserowej, sprzęt do SIGINT oraz w silnik jonowy, pozwalający na wieloletnie zmiany pozycji na GEO. Wskazuje to wyraźnie, że ten Łucz ma prawdopodobnie mało wspólnego z pozostałymi cywilnymi Łuczami.

W 2013 roku pojawiły się informacje o budowie nowego dużego rosyjskiego telekomunikacyjnego satelity wojskowego. Wówczas pojawiła się nazwa “Olimp-K”, której w 2014 roku nie używano. Czy Łucz jest zatem Olimpem-K a zamieszanie z numeracją i nazwami jest formą niezbyt udanej próby dezinformacji ze strony rosyjskiego wojska?

(PFA, RSW)

Jeden komentarz

  1. Autor myli się mocno, nie rozróżnia okrętów, Na zdjęciu jest krążownik śmigłowcowy Moskwa ale zdjęcie jest stare i to bardzo, bo został on tak jak bliżniaczy Leningrad złomowany ponad 20 lat temu. . W tekście mowa o zupełnie innym okręcie choc też nazywa się Moskwa , jest to krążownik rakietowy typu Sława – tak się kiedyś nazywał / 1164, Atlant / prototyp serii.