HTV-5 przyłączony do ISS

0

24 sierpnia pojazd HTV-5 został przyłączony do modułu Harmony za pomocą ramienia robotycznego ISS.  

Start HTV-5 nastąpił nastąpił 19 sierpnia o godzinie 13:50 CEST z japońskiego kosmodromu Tanegashima. Lot rakiety przebiegł prawidłowo. Na pokładzie tej rakiety znalazł się japoński bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy HTV-5. Inna nazwa pojazdów HTV to Kounotori (pol. bocian).

Przechwycenie HTV-5 / Credits - NASA TV

Przechwycenie HTV-5 / Credits – NASA TV

Celem piątego lotu HTV jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). HTV-5 zbliżył się do Stacji 24 sierpnia. O godzinie 12:28 CEST doszło do przechwycenia HTV-5 przez ramię robotyczne SSRMS. Przechwycenie przebiegło bez problemu. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut SSRMS przyciągał HTV-5 do nadirowego węzła modułu Harmony. Wreszcie, o godzinie 15:45 CEST doszło do rozpoczęcia procesu przyłączania HTV-5 do ISS, które wykonuje się w dwóch fazach. O 16:02 CEST proces mocowania HTV-5 do węzła został zakończony.

Przez kolejny miesiąc HTV-5 będzie przyłączony do Stacji. W tym czasie przywieziony ładunek zostanie wyniesiony z pojazdu, a niepotrzebny sprzęt i śmieci zapakowane do wnętrza “Bociana”.

HTV-5 zabrał ze sobą 5,7 tony ładunku, z czego 4,7 tony znajduje się wewnątrz przedziału ciśnieniowego pojazdu. 200 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej zostało dodanych wskutek niedawnej katastrofy pojazdu Dragon CRS-7.

Poza sekcją ciśnieniową na HTV-5 zainstalowano teleskop CALET (Calorimetric Electron Telescope). Celem CALET jest m.in. poszukiwanie śladów ciemnej materii we Wszechświecie. CALET jest projektem włosko-japońskim, który pozostanie przyłączony do ISS przez około półtora roku.

HTV-5 w odległości około 150 cm od węzła modułu Harmony / Credits - NASA TV

HTV-5 w odległości około 150 cm od węzła modułu Harmony / Credits – NASA TV

Ten egzemplarz pojazdu Kounotori charakteryzuje się pewnymi modyfikacjami względem wcześniejszych HTV. Niektóre z paneli słonecznych zamieniono na eksperyment KASPER (Kounotori Advanced Space Environment Research), który bada warunki orbitalne w otoczeniu pojazdu. HTV-5 ma także nieco wyższą nośność: można zainstalować w jego sekcji ciśnieniowej 12 więcej toreb transportowych, które są typu “late access”, czyli do stosunkowo późnej instalacji przed startem.

Na pokładzie HTV-5 znajduje się także 18 zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat: SERPENS, S-CUBE, AAUSAT-5, GMOX-3 i czternaście obserwacyjnych Flock z serii 2b.

Kolejny lot bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego jest zaplanowany na początek października. Będzie to lot Progressa M-29M. Wcześniej, 2 września nastąpi start kapsuły załogowej Sojuz TMA-18M z trzema kosmonautami na pokładzie.

(PFA, NASA TV)

Comments are closed.