Dwadzieścia spojrzeń SOHO na Słońce

1

Już prawie 20 lat sonda Solar and Heliospheric Observatory obserwuje Słońce i jej bezpośrednie otoczenie. W tym czasie sonda zaobserwowała dwa maksima i dwa minima słoneczne.  

Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) to wspólna misja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA i jej europejskiego odpowiednika ESA. Start SOHO nastąpił w grudniu 1995 roku. Sonda została umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln kilometrów przed naszą planetą w kierunku naszej Dziennej Gwiazdy.

Jeden z obrazów najsilniejszego zarejestrowanego rozbłysku w historii współczesnych pomiarów aktywności słonecznej: rozbłysk klasy X28 z 4 listopada 2003 / Credits - ESA, NASA, SOHO

Jeden z obrazów najsilniejszego zarejestrowanego rozbłysku w historii współczesnych pomiarów aktywności słonecznej: rozbłysk klasy X28 z 4 listopada 2003 / Credits – ESA, NASA, SOHOImage converted using ifftoany

Od 1996 roku, za wyjątkiem kilku miesięcy w drugiej połowie 1998 roku, SOHO regularnie obserwuje Słońce i jego bezpośrednie otoczenie przy użyciu 12 instrumentów. SOHO jest w stanie obserwować naszą Dzienną Gwiazdę od 17,1 nanometra, czyli w dalekim paśmie UV.  Pozwala to na obserwacje najbardziej energetycznych zjawisk zachodzącej na widocznej “powierzchni” Słońca, czyli rozbłysków słonecznych.

Prawie dwadzieścia lat obserwacji SOHO pozwoliło na obserwacje dwóch maksimów słonecznych: 23. cyklu, które miało dwa maksima (w połowie 2000 roku i pod koniec 2002 roku) oraz 24. cyklu, którego maksimum prawdopodobnie nastąpiło na początku 2014 roku. Pomiędzy tymi dwoma maksimami, SOHO obserwowało długie minimum słoneczne z niewielką ilością obszarów aktywnych. Do zakończenia tych obserwacji doszło w 2008 roku.

Instrument SOHO o nazwie LASCO okazał się także przydatny do odkrywania i obserwacji komet “muskających Słońce”. Pod koniec 2013 roku SOHO obserwowało kometę C/2012 S1 ISON, która rozpadła się podczas zbliżenia do naszej Dziennej Gwiazdy. Do dziś SOHO wykryło prawie trzy tysiące komet, które zwykle byłyby niemożliwe do zaobserwowania przez inne obserwatoria, z uwagi na bliskość od Słońca.

Przelot komety ISON w polu widzenia detektora LASCO C3 sondy SOHO / Credits – NASA, ESA, Comet ISON

Aktualnie przewiduje się, że SOHO będzie działać przynajmniej do grudnia 2016 roku.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(ESA)

Jeden komentarz