Indie: komercyjne PSLV i Wenus

0

PSLV ma startować 4-5 razy do roku, w tym na zasadach komercyjnych. ISRO spogląda też w kierunku Wenus.

USA na indyjskiej rakiecie

Rząd Indii przyjął 21 maja budżet w wysokości 484 mln USD (31 mld rupii) na budowę i wystrzelenie 15 rakiet PSLV w latach 2017-2020. Oznacza to, że ta podstawowa indyjska rakieta będzie startowała nawet 5 razy do roku, z możliwością dołożenia startów komercyjnych.

Wśród 25 udanych misji rakiety już teraz są klienci komercyjni, np. z Europy, Kanady, czy Algierii. Przełomem jest jednak pozyskanie klienta z USA. Firmie Skybox Imaging, spółce grupy Google, udało się zakwestionować wieloletni zakaz wynoszenia amerykańskich ładunków przez rakiety indyjskie. PSLV ma teraz zielone światło na wystrzelenie satelity obserwacji Ziemi tej firmy.

Jak powiedział premier Indii Shri Narendra Modi, 15 nowych rakiet, zapewniających Indiom niezależność w dostępie do przestrzeni kosmicznej, powstanie z jeszcze większym udziałem rodzimego przemysłu.

Kierunek Wenus?

Wejście MOM na orbitę - wizja artystyczna

Wejście MOM na orbitę – wizja artystyczna / Credit: ISRO

Udana misja marsjańska Indii – pierwsza z państwa azjatyckiego, “rozochociła” indyjskich inżynierów i naukowców. Planują oni misję kolejnej sondy do którejś z planet Układu Słonecznego. Jak mówi prezes ISRO Kiran Kumar, „Obecnie toczą się dyskusje o Wenus, Marsie, i innych układach planetarnych”. „Mamy komitet doradczy z prof. Rao jako przewodniczącym, który zdecyduje o naszych priorytetach, o docelowej planecie, i o realizowanych celach naukowych”.

W ciągu 2-3 lat Indie wyślą drugą misję księżycową Chandrayaan.

(Sputnik, SD)

Comments are closed.