30 maja „kosmos” zagości na Zielonej Białołęce

0

30 maja br. w Zespole Szkół nr 43 w dzielnicy Zielona Białołęka w Warszawie odbędzie się piknik naukowy pt. „Kosmos wokół nas”.

Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowały ciekawy program na „randkę z Kosmosem” dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Plakat pikniku Kosmos w okół nas w ZS nr 43 / Credit: Fundacja

Plakat pikniku “Kosmos wokół nas” w ZS nr 43 / Credit: Fundacja Edukacji Astronomicznej

„Kosmos wokół nas” będzie imprezą towarzyszącą corocznego Pikniku Rodzinnego, jaki ma miejsce w Zespole Szkół nr 43 w ostatnią sobotę maja. Od trzech lat częścią tego pikniku jest także spotkanie z „Kosmosem”, w tym po raz kolejny w postaci pikniku naukowego „Kosmos wokół nas”.

Tegoroczny piknik ruszy o godz. 10:00 i potrwa do godz. 14:00. Rozpoczną go pokazy w mobilnym planetarium pt. „Drogowskazy na niebie”, a zakończą starty rakiet zbudowane przez dzieci na warsztatach rakietowych.

Przez cały czas trwania imprezy będzie można spotykać się ze studentami z Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Astronautycznego (warsztaty SKA) oraz z inżynierami z Centrum Badań Kosmicznych PAN (warsztaty CBK PAN) i dowiedzieć się, jakie zbudowali urządzenia na misje kosmiczne, czy Polska bierze udział w misjach kosmicznych, kto może zbudować satelitę czy łazika marsjańskiego i co zrobić, aby zostać inżynierem kosmicznym.

Ale to nie wszystko. Na zwiedzających czekają też eksperymenty. Będzie można wziąć udział w tworzeniu komety (warsztaty kometarne), bombardowaniu Ziemi meteoroidami i innymi obiektami z kosmosu (warsztaty kraterowania), budowaniu i programowaniu robotów (warsztaty robotyczne) czy zbudowaniu własnej rakiety, która potem zostanie wystrzelona (warsztaty rakietowe). Ponadto na uczestników czekają eksperymenty fizyczne, np. z półkulami magdeburskimi, komorą próżniową czy wagami księżycową i wenusjańską (warsztaty SKA).

Natomiast dla miłośników obserwacji nieba będą dostępne teleskopy do obserwacji Słońca (laboratorium Słońca) i astronomiczne multimedialne warsztaty komputerowe, które pomogą zrozumieć, jak przemieszczają się galaktyki, gwiazdy, planety i inne, mniejsze obiekty w kosmosie.

Kontakt dla mediów:
Paweł Z. Grochowalski,
tel. 512 251 335,
e-mail: pawel@astroedukacja.org

Materiały organizatora

Comments are closed.