„Kosmos wokół nas” startuje w Warszawie

0

Fundacja Edukacji Astronomicznej i CBK PAN rozpoczęły projekt edukacyjny pt. „Kosmos wokół nas”.

Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęły 2 kwietnia br. projekt edukacyjny pt. „Kosmos wokół nas”, skierowany do 3 warszawskich szkół. Celem projektu jest edukacja oraz promocja astronomii i wiedzy o badaniach kosmicznych.

„Kosmos wokół nas” to w dużym skrócie piknik naukowy na wesoło, czyli spotkanie dzieci z poważnymi tematami w luźnej atmosferze poznawania poprzez zabawę, interakcję i eksperymenty. Pomysłodawcami pikniku są Paweł Grochowalski oraz Ryszard Gabryszewski z Fundacji Edukacji Astronomicznej.

Sztuczne jądro kometarne / Credit: Fundacja Edukacji Astronomicznej

Sztuczne jądro kometarne / Credit: Fundacja Edukacji Astronomicznej

Zajęcia i warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych animatorów Fundacji oraz pracowników naukowych Centrum Badań Kosmicznych PAN, studentów Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej (w tym Sekcji Rakietowej SKA) oraz członków Mars Society Polska.

Jest to już kolejna edycja projektu „Kosmos wokół nas”. Pierwszy raz impreza została zorganizowana w maju 2014 we współpracy z Zespołem Szkół nr 43 na warszawskiej Białołęce, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Stowarzyszeniem Moja Białołęka oraz Centrum Edukacyjnym „Planeta Anuka”. Patronat nad konkursem plastycznym, który towarzyszył piknikowi naukowemu, objął burmistrz Białołęki, Piotr Jaworski.

Ubiegłoroczny piknik odwiedziło blisko 1500 osób. Tak duże zainteresowanie astronomią i badaniami kosmicznymi utwierdziło tylko Fundację Edukacji Astronomicznej, że jest zapotrzebowanie na ciekawe przedstawienie zagadnień kosmicznych nie tylko dzieciom, ale też dorosłym.

Fundacja Edukacji Astronomicznej powstała w roku 2013 jako inicjatywa środowiska astronomicznego z misją prowadzenia edukacji dzieci i młodzieży. Astronomia jako oddzielny przedmiot jest w polskiej szkole nieobecna, a jedynie część jej podstawowych zagadnień można znaleźć w programach nauczania przyrody, fizyki, chemii i geografii. Ponadto polska szkoła niemal w ogóle nie dostrzega problematyki badań kosmicznych. Podczas, gdy z wyników badań kosmicznych korzystamy na co dzień, np. w postaci nawigacji i telewizji satelitarnej, telefonii komórkowej, polarów, długopisów żelowych czy nawet zupek instant. Wiele osób nie ma tej świadomości.

Organizatorzy mają nadzieję, że cykl pikników „Kosmos wokół nas” zmieni ten stan i przybliży wszystkim uczestnikom kosmos, który tak naprawdę wcale nie jest tak daleko, jak to się wielu wydaje.

(mat. organizatora)

Comments are closed.